Kožešinové vesty nikdy neperte v pračce. Prozradíme vám, jak o ně pečovat!

Rádi byste si pořídili nový kousek do svého šatníku a přemýšlíte, že začnete nosit kožešinové vesty? V tom případě pro vás máme hned několik tipů, jak vybrat ten pravý kousek a jak o něj pečovat, aby vám vydržel dlouhá léta.

Dejte si pozor na padělky

Naším prvním doporučením je vyvarovat se padělkům. Pravá kožešina má totiž nenahraditelné vlastnosti a dokáže vás zahřát tak, jako to běžné materiály nesvedou. Je samozřejmě třeba počítat s tím, že za pravou kožešinu si připlatíte. Na druhou stranu se však při správné péči můžete z kožešiny radovat klidně až do konce života.

Bohužel v dnešní době na trhu najdeme řadu padělků. Někteří výrobci totiž umělé kožešiny mylně uvádí za pravé a vytváří tak zmatek v hlavách spotřebitelů. U takového dražšího kousku bychom proto vždy měli výběr pečlivě zvážit. Rozhodně lze jen doporučit provést nákup u prověřeného výrobce, se kterým se pojí mnoho pozitivních zkušeností.

Pokud máte tu možnost a můžete si kožešinu osobně prohlédnout, je to jenom dobře. Tak se totiž ještě lépe přesvědčíte o tom, že je daný kousek opravdu pravý. Jako první otestujte kožešinu dotekem. Ta pravá je totiž krásně hebká. Dále se zaměřte na délku a postavení jednotlivých chlupů. Při této části si sami představte dané zvíře. Je téměř nemožné, aby všechny chlupy byly stejně dlouhé a v jedné řadě. Pokud proto objevíte kožešinu s takovým vzhledem, je velmi pravděpodobné, že se jedná o padělek.

Kožešinové vesty nikdy neperte v pračce

Pokud se pro pořízení kožešinové vesty rozhodnete, určitě věnujte pozornost její péči. Předně lze doporučit, abyste ji nikdy neprali v pračce. Ta by v kombinaci s mnohdy agresivními pracími prostředky mohla kožešinu nenávratně poničit.

A jak tedy postupovat? V případě malého zašpinění lze doporučit kožešinu omýt pod proudem vlažné vody. Následně nechte vestu pořádně proschnout. Pokud se jedná o větší zašpinění, se kterým by si klasická voda neporadila, navštivte vaši oblíbenou čistírnu.

Zde jsou totiž na podobné materiály připravení a přesně vědí, jak se ke kožešině při daném zašpinění chovat. Stejně tak nechte kožešinu důkladně vyčistit po skončení sezóny. Následně ji uložte na teplé a suché místo. Nikdy nenechávejte kožešinu delší dobu ve vlhku, mohlo by dojít k jejímu zničení. Více informací o péči si můžete přečíst v TOMTO článku.

S čím kožešinové vesty kombinovat

Na závěr ještě přichází otázka, s čím vlastně kožešinové vesty nejlépe zkombinovat, aby výsledný outfit byl co nejlepší. Doporučit přitom lze vsázet spíše na elegantní kousky. Kožešinová vesta se bude hezky vyjímat jako svršek nad šaty, které najdete například na Nerio. Sáhnout můžete i po sukni a halence nebo elegantních kalhotách.

Z barevných odstínů se snažte vybírat spíše přírodní tóny. Barva kožešiny se pochopitelně odvíjí d zbarvení konkrétního zvířete, obecně lze však říct, že se jedná vždy o neutrální barvy. Hezky tak bude vypadat klasická černá, hnědá, bílá, šedá nebo béžová. Pamatujte i na výběr vhodné obuvi. Určitě se vyvarujte sportovním teniskám, které září jasnými barvami. Opět volte spíše elegantní varianty, jako například kozačky nebo polobotky.

Skvělý doplněk do podzimního počasí

Kožešinové vesty najdou snad největší uplatnění v chladných a sychravých podzimních dnech. Dokáží totiž pěkně zahřát a vykouzlit tak z obyčejného outfitu něco netradičního. A protože jejich hřejivá funkce je opravdu vysoká, nemusíte se bát, že v takové vestě jednoduše prochladnete.

Kožešiny právem patří mezi oblíbený prvek módních návrhářů již po mnoho let. Lze proto předpokládat, že jen tak jednoduše z módy nevyjdou. Velmi oblíbené například byly v období protektorátu, jako se ostatně můžete přesvědčit v TOMTO článku.

Anežka Vaňková