Proč je permanentní make-up tak oblíbený? A které procedury patří k nejžádanějším?

Permanentní make-up je vlastně druh kosmetického tetování, který umožňuje dlouhotrvající zvýraznění přirozených rysů obličeje, případně pak jejich vylepšení. Tato procedura spočívá v aplikaci pigmentu přírodního původu do vrchní vrstvy kůže. Děje se tak s pomocí speciálních a velmi jemných jehel. Technika se používá k vylepšení obočí, rtů nebo očních linek. Popularita permanentního make-upu v posledních letech dramaticky vzrostla. A není divu. Která žena by nechtěla zvýraznit své přirozené půvaby a zároveň ušetřit spoustu času, který je jinak nutné vynaložit na každodenní líčení? Asi žádná. Co říkáte?

 

Klíčové výhody permanentního make-upu 

Jedním z hlavních důvodů, proč je permanentní make-up tak oblíbený, je jeho schopnost poskytovat konzistentní a více méně “bezúdržbový” vzhled. Ženy, a dokonce i někteří pánové, už nemusí ztrácet čas každodenní úpravou svého obličeje a přesto mohou vypadat skvěle. Od probuzení až do večera. Permanentní make-up je však nejen efektní a “časově úsporný”, ale také bezpečný. A to není zase až taková samozřejmost. Pokud se totiž podíváme na dlouhou historii líčení, zjistíme, že s sebou neslo i určitá rizika

Klíčové výhody permanentního make-upu lze shrnout do několik bodů. Tady jsou:

 • Dlouhotrvající výsledky: Make-up vydrží řadu měsíců, aniž by bylo nutné ho denně obnovovat.
 • Voděodolnost: Plavání, sauna nebo cvičení už vašemu make-upu neuškodí!
 • Je ideálním řešením pro alergiky: Permanentní make-up je skvělou alternativou pro osoby alergické na klasické kosmetické produkty.
 • Korekce estetických nedostatků: Pomáhá maskovat jizvy, asymetrie nebo jiné drobné nedokonalosti. Permanentní make-up také pomáhá lidem s určitými zdravotními problémy, jako je alopecie nebo vitiligo, kteří chtějí zlepšit svůj vzhled a zvýšit si tak pošramocené sebevědomí.

 

Které procedury jsou nejžádanější?

Vyrážíte do společnosti a chcete být královnou večera? Pak byste se měla umět správně nalíčit. Pokud to nezvládáte, vsaďte na permanentní make-up! Permanentní make-up má celou řadu podob. Některé procedury jsou ale samozřejmě oblíbenější než jiné. Z těch, které si lze v kosmetických salonech běžně dopřát, jsou zřejmě nejpopulárnější tyto tři:

 1. Obočí: Techniky microbladingu nebo “ombre” obočí, které napodobují přirozené chloupky nebo stínovaný efekt. Tyto techniky poskytují plnější a definovanější tvar obočí, což je ideální pro osoby s řídkým nebo nesymetrickým obočím.
 2. Oční linky: Permanentní linky, které zdůrazňují oči a dodávají pohledu hloubku. Tato procedura může varirovat od jemného přírodního vzhledu až po výraznější, řekněme dramatický styl.
 3. Rty: Konturování a zvýraznění barevným pigmentem, který zvětšuje a upravuje tvar rtů. Tato metoda je často vyhledávaná proto, že umí dodat rtům trvalou barvu a tolik žádanou plnost.

Jak vypadá aplikace?

Permanentní make-up je vhodný v podstatě pro všechny věkové kategorie. Mohou si ho dopřát ženy mladé, ale i ty starší. Bylo vám už padesát a chcete vypadat mladší? Buď se naučte pár triků nebo zkuste permanentní make-up. 

Aplikace permanentního make-upu začíná předběžnou konzultací, během které s vámi specialista probere vaše očekávání a řekne vám, co je a co není reálné. Samozřejmě se také vybírají optimální barvy. Samotná procedura pochopitelně probíhá ve sterilním prostředí a za použití kvalitních tetovacích strojků s jednorázovými jehlami. Proces obvykle trvá mezi jednou a dvěma hodinami v závislosti na komplexnosti zkrášlovací procedury. Po zákroku se sice může objevit mírný otok a zarudnutí, ale jde jen o přechodný jev, který rychle odezní. Aplikace permanentního make-upu probíhá pod lokální anestezií, což minimalizuje jakýkoliv možný diskomfort.

Co následuje?

Pokud chcete, aby byl efekt co nejvydařenější a aby vydržel tak dlouho, jak je to jenom možné, měli byste po aplikaci permanentního make-upu dodržovat nějaká pravidla. Doporučuje se především toto:

 • Vyhnout se přímému slunečnímu záření a také saunování, a to po dobu několika týdnů.
 • Používat zvlhčující krém bez parfemace pro optimální hydrataci ošetřené oblasti.
 • Vyvarovat se koupání v chlorované vodě a také omezit intenzivní fyzickou námahu.

Často kladené otázky

Existuje několik otázek, které si lidé, a pochopitelně hlavně ženy, v souvislosti s permanentním make-upem často kladou. Podívejme se tedy na nejčastější dotazy a rovnou na ně i odpovězme:

 • Je permanentní make-up bolestivý? Většina lidí pociťuje pouze mírný diskomfort, ale použití lokální anestezie zpravidla zajistí dostatečné pohodlí během clé procedury.
 • Jak dlouho výsledky vydrží? Výsledky mohou vydržet od 1 roku do 3 let, než dojde k postupnému vyblednutí.
 • Může dojít k alergické reakci? Ačkoliv jsou alergické reakce vzácné, doporučuje se provést test na malé části kůže. 

 

Nové technologie – nové možnosti

Technologický pokrok se nevyhýbá ani kosmetice. Permanentní make-up není výjimkou. Neustále  se zdokonaluje. S příchodem nových typů stále kvalitnějších pigmentů a s vylepšováním metod aplikace lze očekávat ještě lepší výsledky a ještě komfortnější procedury. Procedury, které navíc budou k dispozici stále širšímu spektru klientů. 

Budoucnost slibuje vzrušující inovace v oblasti kosmetického tetování, které mohou permanentní make-up posunout na novou úroveň. Téměř k dokonalosti. Nové technologie jako třeba digitální tetovací strojky, nebo vylepšené pigmentové formule, které se už objevují, jsou toho slibným důkazem. Nové technologie znamenají nové možnosti.

 

Líčení už není každodenní výzvou

Permanentní make-up od základu změnil běžný pohled na klasické líčení. Desítkám minut stráveným u zrcadla se lze pohodlně vyhnout. Díky všestrannosti a široké paletě aplikací si získal srdce bezpočtu žen. S jeho pomocí lze nejen zvýraznit přirozenou krásu, ale také zjednodušit každodenní rutinu, což je v dnešní uspěchané době velice cenné. 

Líčení už nemusí být každodenní výzvou.

Anežka Vaňková