Díky ultrazvuku prsu je boj s rakovinou mnohem úspěšnější – vyšetření rozhodně neodkládejte!

Ultrazvuk prsu je spolehlivá diagnostická metoda, jejíž význam v posledních desetiletích nebývale vzrostl. V rámci prevence rakoviny prsu, a to zejména jejích raných stádií, je tato metoda neocenitelná. 

Tento bezpečný a pohodlný způsob vyšetření nabízí lékařům detailní zobrazení vnitřní struktury prsní tkáně, což je pro včasné rozpoznání nežádoucích změn a pro následnou léčbu pochopitelně zcela zásadní. Ultrazvuk zpravidla objeví i takové změny, které nemusí být hmatatelné, a které nelze rozpoznat ani na běžných rentgenových snímcích.

 

Díky ultrazvuku prsu je boj s rakovinou úspěšnější

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších malignit u žen po celém světě, a její včasná detekce je pro úspěšnou léčbu naprosto zásadní. Ultrazvuk prsu hraje klíčovou roli především v odhalování raných stádií této choroby, kdy je léčba pochopitelně nejúčinnější. Oproti jiným metodám, jako je dobře známá mamografie, ultrazvuk poskytuje lepší rozlišení a může odhalit nádory v prsní tkáni, která je například hustší. Obzvláště dobrých výsledků dosahuje hlavně u mladších žen. Toto vyšetření je velmi důležité pro ženy, které mají genetickou predispozici k rakovině prsu, neboť jim může pomoci s dřívějším zahájením léčby. Prevence se rozhodně vyplatí!

Ultrazvuku vs. mamografie

O běžné mamografii už leccos víte, ale o ultrazvuku zatím moc informací nemáte? Třeba pomůže menší srovnání obou diagnostických postupů. 

Mamografie je tradičně doporučována jako standardní metoda pro screening rakoviny prsu, a ženy by ji určitě měly podstupovat pravidelně, a to přinejmenším od určitého věku. Ovšem ultrazvuk nabízí ve srovnání s ní přece jen několik výhod. Jak jsme už řekli, ocení ho například ženy s hustší prsní tkání. Na rozdíl od mamografie, která používá rentgenové záření, ultrazvuk pracuje na bázi zvukových vln, a je tedy bezpečnější – zejména v případě častějších vyšetření. Ultrazvuk je navíc vhodnější pro ženy v těhotenství, kde jiné formy screeningu přece jen mohou představovat riziko pro plod, byť nijak zásadní. Může také pomoci v situacích, kdy je potřeba rychle rozhodnout o povaze nálezu v prsu.

 • Výhody ultrazvuku:
  • Lepší detekce v hustší prsní tkáni
  • Bez použití ionizujícího záření
  • Možnost rozlišení cyst od pevných útvarů
 • Nevýhody:
  • Vyšší závislost na zkušenostech provádějícího technika
  • Méně účinný pro rutinní screening u všech typů prsní tkáně

 

Jak vyšetření probíhá?

V minulosti byl výskyt nádorových onemocnění běžný především u starších jedinců. To však přestává platit. Nějakou formou rakoviny dnes trpí stále více mladých lidí. Ultrazvukové vyšetření prsu je přitom relativně rychlý a pohodlný postup. Tak proč ho odkládat? 

Pacientka při něm leží na zádech nebo na boku a lékař pracuje s malým ručním přístrojem zvaným transducer. Ten je přiložen na prsní tkáň a následně přenáší zvukové vlny, které se odrážejí zpět a vytvářejí obraz na monitoru. Vyšetření obvykle trvá 15-30 minut a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Kromě toho, že pacientka musí zůstat v klidu, se od ní nevyžaduje nic dalšího. Vyšetření je sice bezbolestné, ale některé ženy přece jen mohou cítit mírný tlak vyvolaný přiložením transduceru. 

Zanedbatelné náklady

Rozhodla jste se snížit riziko nádorového onemocnění na minimum? Chcete podstoupit ultrazvuk? Dobře děláte! Rakovina prsu je široce rozšířená a trpí jí jak obyčejné ženy, tak i slavné osobnosti. Nemoc si zkrátka nevybírá. 

A na kolik že vás takové vyšetření zhruba vyjde? Náklady na ultrazvuk prsu se samozřejmě mohou lišit podle toho, jaké zdravotnické zařízení si vyberete. V některých zemích jsou náklady částečně nebo plně pokryty zdravotním pojištěním, zatímco v jiných může být nutné uhradit celou částku z vlastních zdrojů. V České republice se cena vyšetření pohybuje obvykle od několika stovek do několika tisíc korun. Ať už ale budete nucena sáhnout do kapsy jakkoliv hluboko, věřte, že se to vyplatí. Ve srovnání s tím, co ženu čeká v případě, že rakovina prsu naplno propukne, jsou jakékoliv náklady zanedbatelné! 

Obvyklé náklady:

 • Cena základního ultrazvuku prsu se obvykle pohybuje okolo 1500 Kč
 • Komplexní ultrazvukové vyšetření s dopplerovským zobrazením vyjde nejčastěji na 1500-3000 Kč

 

Prevence vám může zachránit život!

Prevence a raná diagnostika jsou pro boj proti rakovině prsu klíčové. Ultrazvuk prsu může často odhalit potenciální problémy dříve než jiné metody a umožňuje tak ženám podstoupit vhodnou léčbu včas, což výrazně zvyšuje jejich šance na úspěch. Šance na záchranu prsou, a někdy i šance na záchranu života. Díky schopnosti odhalit i velmi malé nádory a drobnější změny v prsní tkáni je ultrazvuk neocenitelným nástrojem preventivních strategií. Ultrazvuk může být rovněž použit pro sledování vývoje benigních nádorů, aby se zabránilo zbytečným chirurgickým zákrokům.

Když chcete vědět víc

Pokud se chcete dát vyšetřit a potřebujete další informace, neváhejte kontaktovat nějaké specializované zdravotnické zařízení nebo i nějakou organizaci zabývající se bojem proti rakovině prsu. Všude vám určitě rádi pomohou. Podobné organizace často nabízejí nejen nejnovější informace o diagnostice a léčbě, ale i psychologickou podporu a další rady od odborníků. Aktivní přístup se vám může jedině vyplatit!

 

Pravidelný screening 

Každá žena, mladší či starší, by měla screening prsou podstupovat s jistou pravidelností. Jak jsme už řekli, rakovina se může objevit v jakémkoliv věku. A rozhodně si nevybírá. Vyšetření ultrazvukem proto absolvujte bez dlouhého rozmýšlení. V boji se zhoubným bujením je to velice účinný nástroj!

Anežka Vaňková