Pánské kraťasy – Mužská klasika

Pánské kraťasy – krátké kalhoty, které zná každý muž a chlapec. Mnoho pánů je přesvědčeno, že se jedná o módu určenou jen náctiletým, ale není tomu tak. Při správném kombinování je jednoduché vypadat v nich dobře, vezmete-li si k nim pěkné pánské tričko. Jako typický kus oblečení určený pro letní horka představují skvělou volbu, pokud se chystáte strávit den venku. Kraťasy mají své zastoupení i mezi pánskými plavkami, o čemž si můžete přečíst zde. Existují dva druhy – šortky a běžné kraťasy, mezi kterými je jediným rozdílem jen délka. Zatímco šortky končí maximálně v polovině stehen a jsou oblíbené hlavně mezi ženami, kraťasy často dosahují délky ke kolenům a nošeny jsou především muži, i když výjimky ve využití v obou případech nejsou neobvyklé. Ale jak by měly vlastně vypadat?

Pánské kraťasy – Příručka výběru

V minulých dobách byly považovány čistě za chlapeckou módu, nejspíš kvůli tomu, že byly součástí chlapeckých školních uniforem. Trvalo velmi dlouhou dobu, než byly oprášeny i jindy než při nesnesitelných venkovních teplotách. Pokud hledáte způsob, jak se například při sportu s takovými teplotami vyrovnat, prohlédněte si tento článek. Nicméně časy se změnily a dnes už patří mezi naprosto běžné prvky téměř každého pánského šatníku. To ale neznamená, že bychom se při jejich výběru neměli zaměřit na několik málo aspektů.

Pánské kraťasy

Při nakupování kraťasů by měl každý muž zvážit, pro jakou příležitost si je chce pořídit. Představují každodenní, neformální kus oblečení, takže firemní večírky vaší společnosti pro ně nebudou tím pravým. Brát ohled musíme i na roční období a venkovní teploty, protože ve sněhové vánici vás nejspíš také moc nezahřejí. Ideální podmínky pro ně tvoří hlavně horké dny strávené rekreačními či sportovními aktivitami ve společnosti rodiny, blízkých kamarádů nebo třeba vašeho psa. Na jakékoliv příliš formální akci na sebe v kraťasech přitáhnete nechtěnou pozornost, takže situace ve kterých je chcete nosit byste měli pečlivě zvážit.

Při výběru správného střihu se nabízí několik otázek. Jak dlouhé by měly být? Jak těsné? Kolik by měly mít kapes? Pokud mluvíme o těch pánských, zpravidla by měly dosahovat takové délky, která vám dovoluje odhalit alespoň polovinu kolene. Všeho by ale mělo být s mírou, protože pokud jsou krátké příliš, jedná se už o šortky, které by se měly nosit při sportování. Naopak pokud budou delší, jedná se už o zcela jiný druh oblečení.

Pokud je chcete koupit jako součást outfitu, který se chystáte na sebe vzít do společnosti cizích lidí, není dobrý nápad vybrat takové, které mají příliš kapes. Kapsáče nejsou žádnou katastrofou, ale jejich silná stránka spočívá v udržování vašich nejdůležitějších věcí tam, kde je pro vás snadné je najít. Proto si najdou využití spíše při pobytu v přírodě nebo například při rybaření nebo pěších tůrách. V obklopení lidí, na které chcete udělat dobrý první dojem nemusí váš záměr vyjít tak, jak byste chtěli. Do kapes pohodlně umístíte třeba i telefon s tenkým krytem. Bohatý výběr na každý model najdete na stránkách Revocase.

Jak moc těsné by měly být? Vzhledem k tomu, že kraťasy pokrývají zpravidla jen horní polovinu vašich nohou, odhalená spodní část působí oproti ní štíhleji. To znamená že čím volnější je zvolíte, tím větší budou vypadat stehna a hýždě. Ideálním řešením tohoto problému je vybrat takové šortky, které mají rovný střih a nejsou ani příliš těsné, ani volné.

Vzory, barvy a jejich důležitost

Jako u každého jiného druhu oblečení, i u kraťasů záleží na tom, jakou barvu a vzor mají. Všeobecně se příliš barevné a vzorované kusy považují za módu určenou pro mladší generace a pro dovolené u moře. To ale neznamená, že starší muži jsou odkázáni na nudné, nevýrazné odstíny. Naopak, pokud zvolíte jednotné jasnější barvy a zkombinujete je například s polo tričkem v neutrální barvě, například bílé, celkový výsledek vás může překvapit. Nepsaným pravidlem zůstává, že by se na nich neměly objevit jiné vzory než kárované, a to v barvách, které si vzájemně lichotí.

Všechny tyto informace může být zprvu těžké zpracovat, ale časem uvidíte, že vybrat si ty pravé kraťasy není nic složitého. Stačí si to jen vyzkoušet na vlastní kůži.

Anežka Vaňková