Byty Praha – jak si vybrat ideální nový domov?

Pokud plánujete žít v našem hlavním městě, je třeba se nejprve podívat, jaké byty Praha nabízí. Kromě toho si musíte rozmyslet i to, jak by měl váš vysněný byt vypadat nebo jaká lokalita by vám nejvíce vyhovovala. Dáte přednost centru města nebo raději budete žít na okraji? Jak postupovat při výběru bytu jsme pro vás shrnuli do tohoto článku.

Prodej vs. pronájem

Jako úplně první je třeba si promyslet, zda si chcete byt koupit nebo pronajmout. Z dlouhodobého hlediska je pochopitelně lepší vždy investovat do něčeho, co bude vaše. Pokud však nemáte dostatek finančních prostředků pro nákup nemovitosti a nechcete si zřizovat hypotéku, jeví se jako jediná schůdná cesta pronájem. A jak se ostatně píše v TOMTO článku, úrokové sazby hypoték jsou v současné době hodně vysoké.

V takovém případě si zkuste hned na začátku říct, jaký je váš měsíční výdajový strop na bydlení. Jinak to samozřejmě bude mít student, který se chce osamostatnit a jinak mladý manželský pár, který co nevidět čeká na příchod potomka. Od této ceny se proto odpíchněte a snažte se ji nepřekračovat.

Byty Praha – 5 kroků pro výběr vašeho domova

Pokud jste si již stanovili částku, zřejmě i tušíte, jak velký by váš byt měl být. Jednotlivci tak například postačí 1+kk nebo 1+1, pokud již máte malé děti, zřejmě se budete poohlížet spíše po bytu 3+1. V této situaci tak již máte představu o ceně a velikosti. Na co se zaměřit dále?

Lokalita hraje velkou roli

Jste spíše typ, který bude šťastně žít na panelákovém sídlišti s veškerou občanskou vybaveností? Nebo dáte přednost bydlení v luxusnější pražské čtvrti? V jaké lokalitě se nachází zaměstnání vás i vašeho případného partnera? A kde je nejbližší škola nebo školka? Na všechny tyto otázky si samozřejmě musíte odpovědět.

Jak se například píše ZDE, vůbec nejžádanější lokalitou v roce 2015 byla Praha 10.

Kde sledovat nabídky

Když už máte tak nějak jasno, přichází na řadu konečně hledání vašeho vysněného bydlení. Lze doporučit, abyste sítě rozhodili všude, kde vás napadne. Řekněte o svém záměru stěhovat se rodině i nejbližším a poproste je, aby se zeptali dále. Nikdy nevíte, kdy například jejich kolega z práce nabízí nemovitost k pronájmu.

K tomu se vyplatí sledovat nabídky realitních serverů. A to nejlépe každý den. Jednou týdně to určitě nestačí. Ty nejlepší nabídky totiž mohou zmizet doslova za pár minut. Nastavte si upozornění a kontrolujte nabídky pravidelně.

Zbytečně neotálejte

Zalíbil se vám nějaký byt, ale nejste si jisti, jestli je to ten pravý? V každém případě si co nejdříve domluvte prohlídku bytu. Jedině na té totiž vše uvidíte tak, jak to doopravdy je. Na nabídku proto reagujte v co nejkratším možném čase a prohlídku si domluvte také co nejdřív. Nikdy nevíte, kdo se třeba dovolal před vámi a váš potenciální domov vám vyfoukne před očima.

Ptejte se na všechno

Jakmile na prohlídku dorazíte, nestyďte si byt opravdu důkladně prohlédnout. Jste to totiž právě vy, kdo tady možná za pár měsíců bude bydlet, a proto byste o bytě měli vědět úplně všechno. Pokud vám něco nebude jasné, ptejte se majitele nebo realitního makléře, který prohlídku povede. Právě od toho jsou tady. Zeptejte se, na jakou částku přibližně vychází zálohy na energie nebo služby, zda je v daném místě přes noc velký hluk nebo jací jsou zde sousedi. Nestyďte se ptát ani na občanskou vybavenost, informujte se, co v okolí stojí za to a zda je zde bezpečno. Tohle všechno vám v pozdějším rozhodování pomůže.

Už jen podepsat smlouvu

Jakmile si z nabídky bytů v Praze vyberete ten opravdu nejlepší, stačí kontaktovat toho, s kým jste si domlouvali samotnou prohlídku. Následně si s největší pravděpodobností sjednáte schůzku, na které proběhne podepsání smlouvy, případně uhrazení kauce a předání klíčů od vašeho nového domova.

Anežka Vaňková