3 tipy, jak levně a jednoduše vylepšit obývací pokoj. S novými přehozy na sedačku to půjde jednoduše 

Přehozy na sedačku slouží jako rychlé a levné řešení v případě, že už se vám vzhled vaší sedací soupravy nelíbí nebo se prostě jen okoukal. Je to řešení pro všechny, kteří nemají na zútulňování bytů příliš sil, ale na druhou stranu rádi bydlí v hezkém prostředí. Na své si přijdou i ti, kteří se v zařizování tohoto druhu přímo vyžívají. Přehozy si zamilují. Jdou totiž často měnit a samozřejmě nestojí tolik jako nová sedací souprava. 

Přehozy na sedačku jsou praktickým pomocníkem, který dokáže změnit ráz místnosti 

Sedací souprava je středem obývacího pokoje. Kolem ní se soustředí většina společenského života v rodině. Proto by se právě sedací soupravě mělo věnovat dostatek pozornosti. Proč si na ni přehoz pořídit?  

  • Jednoduchý přehoz přes ní dá místnosti zase nádech nového stylu. 
  • Zároveň však dokáže velmi efektivně chránit původní potah sedačky před znečištěním. To ocení majitelé domácích mazlíčků, ale i rodiče malých dětí. 
  • Můžete je měnit podle nálady a ročního období. Díky tomu bude místnost pokaždé vypadat jinak.
  • V případě chladných měsíců můžete vybrat i přehozy, jejichž materiály vás příjemně zahřejí. Popřípadě si je můžete přes sebe přehodit, když chcete jen tak odpočívat a nechce se vám nikam daleko chodit pro pokrývku. 
  • Zakryje velmi namáhané části sedací soupravy jako jsou sedák či opěrka. Rovněž v případě, že tyto části nábytku už nejsou ve své nejlepší kondici, přehoz vše zamaskuje a dá křeslu či sedačce nový nádech. A vám ušetří nervy i peníze s kupováním nového kusu.

Jak vybrat ten správný materiál

Právě na volbě materiálu závisí, jak moc bude přehoz užitečný, jak bude vypadat i jaké bude mít vlastnosti. 

  • Mikrovlákna nebo akrylová vlákna. Nejlépe v beránkové úpravě  

Ty si oblíbí všichni zimomřivci. Jsou vyrobeny tak, aby imitovala vlnu. Krásně zahřejí a jsou pocitově velmi příjemné na dotek. Díky tomu, že se jedná o umělé materiály, je jejich údržba jednodušší než v případě skutečné vlny. Prostě je vyperete v pračce na 30 stupňů Celsia. 

  • Fleece 

Další zajímavý materiál, který je do chladných měsíců přímo stvořený. Pokud zvolíte ten s úpravou antipilling, nebude se vám ani žmolkovat. Vy tak získáte příjemný přehoz, který bude teplý, příjemný a ještě se vám bude dobře udržovat v čistotě.

  • Dekorační látky z bavlny. 

Ty vás nezahřejí, ale vypadají moc dobře. Pokud o nich uvažujete, je však výhodnější je použít jako povlaky na polštáře či krátké přehozy přes sedáky, než je pokládat celé přes křeslo či sedačku. Docela se totiž muchlají a shrnují. Sedačka s nimi pak vypadá hezky, ale neuspořádaně. 

Světlo dokáže místnost rozzářit a přidat jí na útulnosti 

Dalším bodem, kterému  je dobré se věnovat, je světlo. I to dokáže velmi pomoci tomu, jak na vás bude místnost působit. Pozornost byste tedy neměli věnovat jen úspornosti žárovek, ale i světlu, které vydávají. Víte třeba, že namodralé světlo je docela škodlivé? 

  • Silnější světlo na stropě by mělo být základem každého obývacího pokoje. 
  • V relaxačních zónách je pak dobré volit ještě menší bodová světla nebo lampy. Nejlépe ty, které mají možnost různého utlumování. Dodáte tím  místnosti na útulnosti.

S dekoracemi to není radno přehánět. I zde přehozy pomohou 

Dekorace dokáží dát pokoji jiskru a útulnost, ale také mu hodně vzít, když se to s nimi přežene. Skvělou a praktickou dekorací, kterou využijete i v menších bytech, jsou zrcadla. Sice je musíte leštit, ale na oplátku vám opticky zvětší byt a ještě dokáží odrážet světlo. Takže pokoj bude hned mnohem jasnější. I květiny dají bytu příjemný nádech. Samozřejmě nejlepší jsou ty živé. A krom toho. Lidé v bytech s květinami jsou prý šťastnější. 

Přehozy a koberečky také dokáží divy. V kombinaci s koberečkem pod nohama vám bude nejen tepleji, ale i útulněji. A málokterá návštěva si této změny nevšimne.  

Jak často měníte sedací soupravu u vás doma?

Anežka Vaňková