Není lepšího místa na pronájem bytu. Praha je věčně v kurzu a tratit na nájemném zde nebudete. Jaký typ pronájmu ale zvolit?

Vlastníte pražskou nemovitost? V takovém případě si můžete gratulovat. Její tržní hodnota se dnes pohybuje v astronomických částkách, a to i tehdy, jedná-li se o nemovitost v již poněkud zanedbanějším stavu. O vysokých cenách novostaveb nemluvě. Neméně se vyplatí i pronájem bytu v Praze. Způsobů pronájmů je více, každý se svými výhodami a nevýhodami. Pojďme se společně na některé z nich podívat!

Pronájem bytu „svépomocí“ je mezi vlastníky stále nejoblíbenějším

Není to řešení bez úskalí – ale to není koneckonců žádné. Jeho nespornou výhodou je, že neplatíte žádné peníze prostředníkům. Veškerá námaha bude ale na vás. Jste připraveni byt adekvátně ocenit? Profesionálně naaranžovat a nafotit? Napsat poutavý inzerát a následně jej distribuovat na realitních portálech, jako Bigle.cz a jiné? Rozhodit sítě i mezi známými, případě na sociálních sítích? Připravit smluvní dokumentaci?

A hlavně – jste připraveni jednat s desítkami, ne-li stovkami zájemců, u nichž nemáte žádnou záruku jejich spolehlivosti? A věnovat jim hodiny času při prohlídkách bytu?

Jsou samozřejmě způsoby, jakými si případné zájemce proklepnout. Můžete je poprosit o výpis z bankovních registrů nebo o kopii pracovní smlouvy, abyste měli jistotu, že mají stálý zdroj příjmů. Můžete pátrat po tom, zda jejich jméno nefiguruje na seznamech dlužníků. Někteří jdou až tak daleko, že procházejí sociální sítě případného nájemníka, aby měli jistotu, že se jedná o solidního zájemce. Zkrátka, inzerování svépomocí je namáhavá práce, zato vyvážená tím, že veškeré zisky nepůjdou nikomu jinému, než vám.

Ještě jeden tip – smlouvu s nájemníkem uzavírejte vždy raději na jeden rok! Pakliže se osvědčí, není nikdy problém smlouvu prodloužit. Smlouva na dobu neurčitou se vypovídá podstatně hůře!

 

Pomoci s pronájmem může ale i realitka nebo makléř

Přednosti tohoto řešení jsou zřejmé. Veškerou „špinavou“ práci s inzercí i sháněním nájemníka za vás odvede daný makléř na základě smlouvy o zprostředkování nájemníka. Vy už pak jen podepíšete nájemní smlouvu, jakmile se najde solidní zájemce. Makléř bude odměněn provizí – ta někdy pochází od nájemníka, jindy ji platíte vy sami, proto si vždy předem zjistěte, o jaký případ se jedná.

Rozhodnete-li se pro takovéto řešení, důkladně se zajímejte především o osobu zprostředkujícího makléře. Český realitní trh je bohužel přesycený takzvanými „makléři“, jejichž profesní kvalita je leckdy velmi pochybná. Ověřte si jeho zkušenosti a reference, než mu do rukou svěříte natolik důležitý úkol.

 

Airbnb se v Praze mezi majiteli bytů populární, má ale i své nevýhody

Na vlně Airbnb se svezla spousta pražských majitelů nemovitostí. A to natolik, že takto nabízených bytů bylo v roce 2018 více, než bytů na standardní pronájem. Řešení to může být ve srovnání s ostatními pro majitele skutečně lukrativní, obzvláště v Praze s jejím neustálým přílivem turistů. Má to ale i své vady.

Nejprve ale přednosti. Pronajímat přes Airbnb je snadné. Na této platformě se zaregistrujete, a doplníte do ní fotografie a údaje o své nemovitosti (když je řeč o Praze, rozhodně neopomeňte ani doplnit popisky v angličtině).

Váš byt bude zařazen do databáze, a když se někomu zalíbí, jednoduše zadá objednávku na určitý termín, a pokud ji schválíte, máte prvního krátkodobého nájemníka. Platba se na váš účet obvykle převede 24 hodin po příjezdu hostů, pokud dopadne vše podle očekávání.

Krátkodobými Airbnb pronájmy si můžete přijít na nesrovnatelně vyšší peníze, než při běžném pronájmu.

Ale pozor – není všechno zlato, co se třpytí. Připravte se na náročnou údržbu bytu a neustálé měnění povlečení a prostěradel v důsledku častého střídání hostů. Je to v podstatě jako byste provozovali hotel. A ne všichni vaši hosté musí být slušní. Po některých mohou zůstat i nemalé škody, jejichž náhradu již asi nevymůžete.

Airbnb má navíc leckde špatnou pověst a mnohdy přímo narušuje atmosféru měst, kde je ve velkém provozováno. Epidemie koronaviru navíc lukrativitu tohoto řešení ještě zpochybnila. Je na vás, zda jste tento risk ochotni podstoupit.

Kterou možnost pronájmu byste jako majitelé zvolili vy? Můžete probrat jejich výhody a nevýhody v diskusi níže!

Anežka Vaňková