Jak vybrat granitový dřez na míru vaší kuchyni

Nerez ani keramika pro vás nejsou, vy chcete granitový dřez s jeho příjemnou kamennou strukturou a matným povrchem. Jak se ale vyznat v mnohých variantách materiálového i velikostního provedení? Chcete kvalitu a zároveň ušetřit. S tím ale přichází nebezpečí nekvalitních výrobků. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor.

Jak vybrat granitový dřez, který zkrášlí vaši kuchyň

Jednou z nevymluvitelných výhod granitových dřezů je jejich barevná rozmanitost. Oproti nerezovým dřezům je totiž možné je sladit s kuchyňskou deskou, a to ať již do kontrastu, aby dřez vynikl, anebo do stejné barvy tak, aby s deskou splynul. Jeho matnost dodává dojmu jisté elegance, to už ale záleží na individuálním pohledu.

Pro mnohé je nejlákavější vzhled a struktura přírodního kamene, které působí velmi příjemně i přirozeně.

7 designových variací pro různě velké kuchyně

 1. Jednodřezy – Minimalistická, nebo také kancelářská velikost, která není pro mnoho nádobí najednou, je však ideální do kuchyňky s minimem prostoru
 2. Jednodřezy s přídavnou vaničkou – Přidanou vaničku lze využít třeba pro pomalé rozmrazování potravin
 3. Jednodřezy s okapem – rozšíření o okap, který poslouží při odkapávání nádobí, stále je ale doporučena kombinace s myčkou
 4. Dřezy s vaničkou a okapem – Tato kombinace předchozích dvou variant je již určena pro kuchyně normální velikosti
 5. Dvoudřezy – Dvě stejně velké nádoby pro dvojnásobek kulinářské práce, nebo pouze při odmáčení a umývání nádobí zároveň.
 6. Dvoudřezy s okapem – varianta pro velký kuchyňský prostor, plná výbava pro vaši práci
 7. Rohové dřezy – Designově velmi zajímavá varianta pro atypické kuchyně, ve kterých je nutné být kreativní

Kdo šetří má za tři, ale chamtivost se nevyplácí

Pokud se cena pohybuje těsně nad hranicí 4 tisíc korun, dejte si velký pozor na kvalitu materiálu. Tu na první pohled nelze jednoduše rozeznat, na pohled druhý se však objeví jisté rozdíly:

 • váha – pravý granitový dřez váží mezi 13 a 16 kilogramy, náhražka bude lehčí,
 • odolnost – kvalitní granit jen tak nepoškrábete, neomlátíte, jednoduše neporušíte,
 • povrch – povrch by neměl být ani moc hrubý, ani hladký. Správný je jemný, ale stále kamenný povrch,
 • odlesk – neměl by být, poukazuje na použití jiných slitin a příměsí, například příliš pryskyřice (nějaké procento se ale vždy nachází mezi pojivy)

Kvalita přináší výhody, je ale často upozaděna

Při vyhledávání se zaměřte na známé prodejce s dlouholetou zkušeností. Je totiž mnoho metod, kterými prodejci kryjí své snížené náklady, například pozměněnými názvy detailů, které produkt zlevní. Pro vás tím ale upadá kvalita výrobku. Firmy a obchodníci, kteří jsou na trhu již delší dobu, nemají zapotřebí riskovat svou dobrou pověst. Dobře si také prozkoumejte složení, které by mělo být:

 • cca 80 % křemenných (žulových) písků
 • cca 20 % nezbytných pojiv a barviv

Podstatné pro nákup tohoto typu produktu je si ho nejprve reálně osahat. Internetový prohlížeč vám náhražku neodhalí a reálný pohled na barvu vám může zcela změnit názor.

Údržba

Zakoupili jste, nainstalovali jste a nyní se můžete pustit do používání. Nezapomeňte ale, že je to stále dřez a je dobré vědět, jak ho správně čistit.

U granitového dřezu jde především o pravidelnost. Vydrží sice mnohem víc tvrdého zacházení než jiné materiály, je ale náchylný na vodní kámen.

Čištění je jednoduché: vyberte si nějaký hadřík, nebo houbičku z měkkých vláken a, nejlépe po každém mytí, otřete.

Vyhněte se ale drátěným kartáčkům i drátěnkám, i silnějším čistícím přípravkům!

Mohly byste narušit povrchovou vrstvu kde by se mohla usazovat nečistota a bakterie. Na silnější znečištění použijte čistící písek, pasty, nebo aktivní čistič. Čistící písek se potom dá použít i na jemné škrábance od nádobí.

K dřezu si pořiďte i dokonale ladící bytový textil ze stránek Lador.

Kvalita i luxus ve vaší kuchyni

Pokud nakoupíte chytře a budete dřez pravidelně čistit máte v kuchyni stylového pomocníka na dlouhá léta, po kterých bude stále vypadat i fungovat, jako v den pořízení.

Už jste si tedy vybrali? Nebo už máte dokonce váš vlastní granitový dřez doma? Pochlubte se funkčností i spokojeností, podělte se v komentářích o své zkušenosti a pomozte i ostatním v jejich rozhodování.

Anežka Vaňková