Pro exotické žulové desky ceníky běžných druhů žuly neplatí. Jde o unikáty, které mohou vyjít i na desítky tisíc!

Unikátní žulové desky v ceníku běžných výrobků z tohoto materiálu pravděpodobně nenajdete. Chcete-li něco opravdu výjimečného až exotického, uděláte nejlépe, když se obrátíte na některou ze specializovaných firem. Jsou nejen schopné obstarat i zcela výjimečný druh žulového kamene , ale často ho připravit na míru. Chce to však většinou trpělivost a především patřičný obnos, který se obvykle počítá v desítkách tisíc. Platí ovšem, že kuchyňská pracovní deska z nějakého cizokrajného a velmi neobvyklého typu žuly (granitu), je svého druhu uměleckým dílem a vydrží „na věky“. A nemusí to být jen kuchyňská deska, která vnese do vašeho domova nádech luxusu a exotiky. Kde všude kvalitní granit ještě skvěle poslouží?

Žulové desky a ceníky běžných produktů

Granitové desky z obvyklých a dostupnějších druhů tohoto kamene jsou dnes běžně nabízeny celou řadou firem. Podle ceníků vyjde jeden metr na tři až osm tisíc korun. Je pochopitelné, že existují výjimky. Vždyť pořídit se dá leccos a vždy bude hlavně záležet na vašich finančních možnostech. Žula je natolik odolným a dlouhověkým materiálem, že se dá využít nejrůznějšími způsoby a to nejen v domácnosti, ale pochopitelně i na nejrůznějších stavbách. Ostatně na to, kde všude se lze s tímto materiálem běžně setkat, se později ještě podíváme.

 

Exotické druhy za 80 nebo i za 100 tisíc?

Jak jsme se už zmínili, můžete si vybírat z takových druhů žulového kamene, u kterých zaplatíte jen 4 nebo 5 tisíc korun za metr. Těch je ostatně v nabídkách zdejších firem nejvíce. Pokud však toužíte po exotice, po unikátu z neobvyklého druhu granitu, jistě se najde někdo, kdo vám vaše přání vyplní. Připravte se však na to, že vám pár tisícovek stačit nebude. Konečná suma, kterou zaplatíte v závislosti na tom, o jak vzácný kus půjde, se může pohybovat od nějakých osmdesáti tisíc výše. Svou roli v konečné ceně sehrají i požadavky na konkrétní opracování, především na povrchovou úpravu a na tvar. Je-li řeč o povrchové úpravě, můžete se setkat se třemi základními typy, a sice:

  • Lesklá úprava – je velmi žádaná, působí luxusním dojmem.
  • Matná úprava – její údržba je velice snadná.
  • Zdrsněná úprava – při práci je příjemná na dotek.

 

5 nejčastějších způsobů využití

Způsobů využití tohoto odolného přírodního kamene je jistě bezpočet. Žulu proto používají lidé k nejrozmanitějším účelům už od nepaměti a není divu, že na ni lze narazit na nejrůznějších místech. K takovým, která je v současnosti možné považovat za nejobvyklejší, patří zejména:

  1. PRACOVNÍ PLOCHY KUCHYŇSKÝCH LINEK
  2. DLAŽBY A SCHODIŠTĚ
  3. OBKLADY STĚN
  4. OKENNÍ PARAPETY
  5. POMNÍKY, SOCHY A NÁHROBNÍ KAMENY

 

Do kuchyně nic lepšího neseženete

Jsou to především kuchyně a jejich pracovní plochy, kde kvality granitových desek opravdu vyniknou. Žula je jednoznačně nejodolnějším přírodním kamenem, který se při výrobě kuchyňských desek používá. Na takové pracovní ploše je možné vykonávat takřka všechny běžné úkony. Můžete na ní krájet potraviny bez použití prkénka nebona ní naklepávat maso a nezničíte ji ani tím, že na ni odložíte horký hrnec. Pevnost a mimořádná odolnost jsou neocenitelnými vlastnostmi, které činí z žulových pracovních desek ten nejlepší materiál, kterým můžete vaši kuchyňskou linku osadit. Neublíží jim ani běžné chemikálie či rozlité víno.

 

Žulové parapety vás možná přežijí

Stavíte rodinný dům a máte v oblibě kámen? Pak zřejmě víte, že k těm nejodolnějším druhům patří právě žula. Že o ní uvažujete jako o materiálu pro vaši terasu nebo že ji později hodláte umístit na kuchyňskou linku, to je jistě rozumné. Napadlo vás ale, že by se mohla skvěle hodit také k výrobě okenních parapetů? Nejenže budou takové parapety velmi dobře vypadat, ale hlavně vydrží dlouho v perfektním stavu! Tyto parapety se velmi snadno udržují. Budou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům i běžnému mechanickému poškození a také vůči vlhkosti. Budete s nimi určitě více než spokojeni.

 

Novinkou jsou topné sálavé panely

Mezi možnými způsoby využití žulových desek se můžete setkat s jedním, který se u nás objevil poměrně nedávno. Jde o výrobek, který využívá výhod sálavého tepla, které je pro člověka nejpříjemnější a nejpřirozenější. O čem je řeč? O speciálním vodním radiátoru osazeném granitovou deskou. Teplo vyzářené radiátorem je akumulováno v desce a z ní potom postupně sálá do místnosti.

 

Ať už „obyčejná“ nebo exotická, žula vás určitě nezklame

Ať už tedy zatoužíte po kusu exotické žuly, nebo se spokojíte s běžnějším druhem, pravděpodobnost, že vás tento kámen nezklame, hraničí téměř s jistotou. Máte doma třeba granitové schodiště nebo již zmiňované parapety? Pak jistě víte, že informace o kvalitě a odolnosti tohoto materiálu, které se k vám už dříve dostaly, nebyly jen planými řečmi.

A uvažujete o nějakém dalším kousku žuly pro váš dům? Nebo je to pro vás snad přece jen příliš nákladná záležitost?

Anežka Vaňková