Ideální váha je individuální záležitost. S odbornou pomocí jí však může dosáhnout téměř každý!

Narazili jste na pojem ideální váha? A protože usilovně bojujete s přebytečnými kily, začalo vás zajímat, jak je to s tímto údajem ve vašem případě? Přemýšlíte, co se za ním vlastně skrývá? Faktem je, že označení „ideální váha“ je vlastně samo o sobě tak trochu zavádějící. Vyplatí se na to pomyslet ještě dřív, než se o její dosažení začnete pokoušet. Každý člověk je totiž zcela jedinečný.

Co to znamená? Řekněme, že se z nějakých tabulek dozvíte, že byste při vašich 170 cm výšky měli vážit cca 70 kg. Jenomže zatímco vy budete s takovouto hmotností vypadat přece jen poněkud „blahobytně“, někdo jiný může naopak působit štíhlým dojmem. Ideální váha je zkrátka značně individuální záležitost a to jak s ohledem na pohlaví, věk nebo třeba celkovou stavbu těla každého z nás. Zjistit, jaká hmotnost by byla pro vás optimální, samozřejmě lze a dosáhnout jí a pochopitelně si ji také udržet, má rozhodně smysl. Pro zdraví člověka je to totiž často velmi důležité.

Zajímá vás, jak toho dosáhnout? Jak vypočítat „správnou“ hmotnost a jak jí co nejrozumnějším způsobem docílit? Rádi byste vypadali dobře a podle toho se také cítili? Mnohdy to není tak složité jak by se mohlo na první pohled zdát. Sami uvidíte!

Honíte se za ideální váhou?

Honba za štíhlostí nebo alespoň za přijatelně vypadající postavou byla donedávna doménou tzv. vyspělého světa. Tedy především zemí s vysokou životní úrovní, kde není nouze ani o pravidelný přísun kalorií, ani o sedavý způsob života. Nemilou skutečností je, že se téměř celá Evropa včetně České republiky potýká doslova s epidemií obezity. Týká se to rovněž Spojených států amerických a také trochu překvapivě celé řady malých ostrovních zemí v Tichém oceánu, kde je v oblibě tzv. fast food (Samoa, Tonga nebo Nauru). Co je však relativní novinkou, to je tloustnutí populace v zemích, jako je Čína, Mexiko nebo třeba Saúdská Arábie. Tento jev samozřejmě souvisí především s postupným bohatnutím stále širších vrstev společnosti. Touha zhubnout a docílit nějaké optimální hmotnosti se tedy zřejmě bude týkat přinejmenším dalších desítek milionů lidí napříč planetou.

Také se doslova honíte za pěknou postavou a rádi byste dosáhli své „ideální váhy“? Nedaří se vám to? Možná, že jste jen nezvolili ten správný přístup!

Obezita mezi evropskými ženami

Země Obézní ženy (%) Země Obézní ženy (%)
Turecko 39 Bělorusko 26
Velká Británie 28,6 Ukrajina 25,8
Litva 27 Irsko 25,5
Rusko 26,8 Česká republika 25

 

BMI je jen číslo, avšak…

Jestliže se pokoušíte zhubnout, zcela jistě  jste  už narazili na zkratku BMI. Tzv. Body Mass Index je jakýmsi odborným ukazatelem toho, jak to s vámi je. Zda jste hubení nebo tlustí, či  v podstatě máte ideální váhu. Zkrátka budete vědět, do jaké „škatulky“ patříte. Spočítat to lze snadno. V tom problém není. Pokud však připustíme, že je každý člověka individualita a zaměříme se především na jeho zdraví, tedy na fyzickou i duševní pohodu, musíme uznat, že je zařazení do některé z váhových kategorií BMI spíše jen orientační. A přestože nějakou vypovídací hodnotu určitě má, neměli bychom mu přikládat větší význam, než je nutné. BMI je zkrátka pouze číslo, byť jistě užitečné. Svou roli v tom, zda máte váhu, která je pro vás tzv. ideální, totiž hraje celá řada faktorů. Jestliže se vám tedy podaří docílit postavy, která vám vyhovuje a jestliže budete i podle názoru lékaře v dobré kondici, nemusí vás nijak zvlášť trápit, pokud snad budete podle BMI patřit do kategorie lidí s mírnou nadváhou.

Co když je ale vaše hmotnost přece jen příliš vysoká? Jak co nejlépe zhubnout a jak si „zdravou“ váhu udržet?

Pohyb a vyvážená strava vedou k úspěchu

O tom jak je pro štíhlou postavu důležité správné stravování, vás asi přesvědčovat nemusíme. Co nejméně „špatných“ tuků, dostatek zeleniny a kvalitního masa, nějaké ovoce. A také minimum alkoholu. A máte z poloviny vyhráno! Co dál? Samozřejmě pohyb, pohyb a zase pohyb. To vám jistě doporučí každý lékař, který v ordinaci zjistí, že máte výrazně vyšší hmotnost než by bylo ve vašem případě rozumné. A bude mít pochopitelně pravdu. Pokud jde o pohyb, důležitá je hlavně pravidelnost. Cvičíte, a přesto nehubnete? Něco asi děláte špatně. V takovém případě nebude na škodu, poradíte-li se s nějakým odborníkem, který vám řekne, jak na to. Pomoc specialisty byste však měli vyhledat také tehdy, jestliže si nevíte rady s vyváženým jídelníčkem. Jedině kombinace správného pohybu a vyvážené stravy totiž může vést k úspěchu.

S odbornou pomocí je to vždy jednodušší

Stejně jako v případě cvičení, které je pro získání ideální hmotnosti důležité, je rozumné s odborníky konzultovat také to, co jíte. Konzumace vyvážené stravy bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerální látky vám ve vašem snažení zcela jistě pomůže. Jen musíte vědět, co, kdy a v jakém množství byste měli jíst. A právě v tom vám nejlépe poradí nějaký specialista. Nejčastěji nutriční odborník. Takový člověk vám nejen pomůže s určením vaší ideální váhy, ale bude vám také nápomocen při jejím dosažení. Rozhodně se ho nestyďte vyhledat! Vyplatí se to.

Jak dlouho už se snažíte zhubnout? A s jakým výsledkem?

Anežka Vaňková