Co odolává každému cvičení i dietám  

Lidé, kterým byla geneticky dána dispozice k nadváze, zcela jistě musí nenávidět slovo redukční. Diety nebo cvičební sestavy, které mají zaručené vést ke snížení váhy neboli její redukci, jim dávají pěkně zabrat a jejich efekt je krátkodobý nebo sporný. Otázka, zda to stojí za tu námahu, se nabízí sama. Dalším problémem jsou centimetry – někdy kila ubývají, ale jsou místa na těle lidském, kde se navzdory váhovému poklesu obvod nezmenšuje. Pokud se tak děje (nebo spíše neděje) navzdory omezení příjmu potravy a fyzické aktivitě, je třeba nasadit jiné prostředky? Takové, jaké nabízejí kliniky estetické medicíny. 

Alternativní možnosti redukce

Zbavit se přebytečného objemu je možné pomocí liposukce, která uleví břichu, hýždím nebo stehnům a pomůže jim k dokonalosti. Obzvlášť maminky po početných těhotenstvích ocení možnost abdominoplastiky čili odstranění přebytečné povislé kůže s tukem na břiše. Takový body lifting (zbavení těla přebytečné kůže a podkožního tuku) je uskutečnitelný také v dalších oblastech těla, například na pažích, prsou nebo bocích. Když se takový zákrok vezme “z gruntu” , nazývá se klasicky plastickou operací. 

Redukční mammaplastika neboli chirurgické zmenšení poprsí má ve výčtu objem redukujících plastických operací výsadní postavení. U ní jako u jediné se nedává pryč rušivě působící nadbytečnost, která vznikla působením času a gravitace, namáháním při mateřských povinnostech nebo v důsledku nezdravého životního stylu. Nadměrně velké poprsí má někdo od zkrátka od přírody; samo o sobě může být zcela bez vady, až se může zdát, že je škoda se o takové obdaření připravit. Jenže bohužel nejde často dohromady se zbytkem těla, působí zdravotní obtíže a brání člověku ve výkonu určitých činností. 

Některá prsa nezhubnete

Běžně velká ňadra se při pravidelném sportování a přiměřené dietě společně s celým tělem často trochu zmenší a obvykle to jejich majitelku dost mrzí. Mimořádně velká prsa ale odlehčit v rámci hubnutí nejdou tak snadno. Aby se tímto způsobem zmenšila, nezbylo by asi jinde z člověka skoro nic. Zmenšení jako chirurgický zákrok je nejvíce bezbolestná cesta – a to doslova; probíhá v narkóze, takže nepříjemného či bolestivého nepocítíte vůbec nic. 

Operace zmenšení prsou se obvykle provádí prostřednictvím řezů na prsou s chirurgickým odstraněním přebytečného tuku, žlázové tkáně a kůže, někdy ve spojení s liposukcí. Možnosti řezu zahrnují kruhový tvar kolem dvorce, řez ve tvaru klíčové dírky nebo rakety s linií  kolem dvorce a svisle dolů k záhybu prsou nebo řez ve tvaru obráceného T či kotvy. 

Po provedení řezu se bradavka (která zůstává připoutaná ke svému původnímu krevnímu a nervovému zásobení) přemístí. Areola se v případě potřeby zmenší vyříznutím kůže na obvodu. Spodní prsní tkáň je redukována, zvednuta a tvarována. U extrémně velkých povislých prsou může být občas nutné odstranit bradavku a dvorec a transplantovat je do vyšší polohy na prsu (štěp z volné bradavky). Při závěrečném sešívání se stehy navrství hluboko v prsní tkáni, aby vytvořily a podpořily nově tvarovaná prsa. 

Pozná někdo plastiku? 

Řezné linie jsou sice trvalé, ale ve většině případů časem vyblednou a výrazně se zlepší. Jakmile se vše zahojí, je málo pravděpodobné, že by si při běžném letním nebo plaveckém oblečení někdo něčeho všiml. Při obnažení je něco samozřejmě vidět, ale kromě chirurga, kterého zajímá odborná stránka věci, nejsou jizvičky ničím zajímavé ani rušivé. Ocení spíše přiměřenou velikost korespondující s tělem jako celkem. 

Má nějaká žena ve vašem okolí nadměrně velké poprsí? Obtěžuje ji nějak? Přitahuje jím pohledy lidí v její blízkosti? 

Anežka Vaňková