Výplně kyselinou hyaluronovou neškodí

Pokud se vám to už nestalo, tak se vám brzy může stát, že dostanete od někoho poukaz na výplně kyselinou hyaluronovou. Ten, kdo zná slovo výplň z preventivních prohlídek u stomatologa, může zůstat v klidu – v tomto případě se nejedná o zubní kaz a nějaké nepříjemné vrtání. 

Výplně jsou materiály, které odborníci na krásu vstřikují do oblastí kolem nechtěných  vrásek a jejich vyplnění zevnitř. Kůže je „vypolstrovaná“ a známky stárnutí pokožky, upomínky na všechna zamračení nebo vrásky smíchu či jizvy po akné  zmizí. K tomuto účelu se používají látky, které se v těle přirozeně vyskytují, kromě zmíněné kyseliny takto fungují např. kolagen nebo vlastní tuk. 

Estetické výkony na obličeji jsou více než z jedné třetiny výplněmi

Výplně jsou standardem v kosmetice a estetických ošetřeních již po několik let. A tyto kosmetické korekce volí stále více lidí. To, že pleť s přibývajícím věkem stárne, je přirozený proces, kterého není nikdo ušetřen. Jak stárneme, pokožka ztrácí vlhkost a stává se sušší. Gravitace a mimika také přispívají k tomu, že se do obličeje časem zarývají vrásky. Výplně dobře fungují právě na výrazné vrásky na obličeji, jako jsou například ty kolem očí, nosní rýhy, vrásky mezi obočím, kuřácké linky kolem úst, ostré rýhy směřující od úst k bradě a podobně. Ale to zdaleka není všechno. Zajistí krásnější, hladší a symetričtější vzhled ostatních částí obličeje, protože jimi mohou být vylepšeny

  • tenké rty, které lze nafouknout
  • propadlé tváře, které lze vyplnit
  • asymetrický nebo příliš malý nos
  • brada
  • slzné kanálky
  • tmavé kruhy pod očima

Aby toho nebylo málo, například právě s kyselinou hyaluronovou se může pracovat při modelaci poprsí, popř. dalších jiných částí těla. 

Proč vede žebříček kyselina

Vinou školní chemie má běžný smrtelník pod pojmem kyselina zachyceno něco nebezpečného, co může poleptat a je příšerně kyselé. Jenže není kyselina jako kyselina. Kyselina hyaluronová je pravděpodobně nejznámější a rozhodně nejčastější výplň pro injekce proti vráskám a je také obsažena v mnoha krémech a pleťových vodách Jakožto přirozená součást pojivové tkáně zajišťuje její funkčnost a příslušné napětí. Navíc má jednu obdivuhodnou vlastnost: dokáže na sebe vázat velké množstvé vody. Tak se dosáhne toho, že pokožka zůstává vláčná, pevná a pružná zároveň. 

Jde to i bez injekce

Komu vadí injekční aplikace, může znít jako dobrá zpráva, že nově existují i ​​hyaluronové výplně bez injekce, například na rty. Při této metodě se pracuje s malým perem, které obsahuje kyselinu hyaluronovou. Látka se dostává pod kůži vysokým tlakem. Vše by mělo být z velké části bezbolestné, protože nedochází k vpichům.

Za jakou cenu

Díky familiérnosti ve spojení s lidským organismem (kyselina do něj opravdu přirozeně patří) se skutečně nelze setkat s alergickými reakcemi nebo jinými nežádoucími účinky. Tedy pokud za ně nebudeme považovat skutečnost, že organismus je schopen ji po čase odbourávat, a proto se zákrok musí čas od času opakovat. Delšího účinku lze dosáhnout pomocí (polo)permanentních výplní (např. kyselina polymléčná či hydroxiapatit vápenatý). Ty často vydrží mnoho let, dlouhodobé důsledky pro tělo však dosud nebyly dostatečně prozkoumány.

Co se týče finanční stránky věci, co do výroby je acidum hyaluronicum relativně levné, cenu ovlivňuje spíše množství potřebného materiálu; na hluboké vrásky nebo jizvy je ho pochopitelně potřeba více. Řádově se cena pohybuje v jednotkách tisíc, přičemž je paradoxně výrazně levnější než použití vlastního tuku. Ten se totiž pro daný účel hůře získává a upravuje. 

Jakou máte zkušenost s bojem proti vráskám? Podělte se s námi.

Anežka Vaňková