Postele pro děti splňující veškeré předpoklady pro zdravý vývoj a zachování bezpečnosti během spánku

Jako rodič chcete pro své dítě jistě to nejlepší, ale otázkou zůstává, jestli víte, co je pro ně tím nejlepším? Dětské postýlky jsou důležité pro zdravý spánek a vývoj dítěte, proto byste jejich výběr neměli podcenit, zjistit si potřebné informace a poradit se s odborníky. Dá se říci, že ještě důležitější, než samotná postel je pak matrace a rošt, a proto jsme v tomto článku shrnuli to nejdůležitější, co byste měli vědět, než se přesunete do prodejny.

U postele pro děti záleží především na materiálu konstrukce, velikosti a bezpečnostních prvcích

Materiál

Konstrukce postele musí být vyrobena z odolného, pevného, zdravotně nezávadného a lehce udržovatelného materiálu. Můžete vybírat mezi masivním dřevem a kovem, které nejlépe splňují tyto podmínky. Naopak Vám nemůžeme doporučit čalouněnou postel, protože není vhodná pro alergiky a je náročná na údržbu.

Počítejte s tím, že za dřevěnou i kovovou postel si připlatíte, ale ceně, jakou zaplatíte, odpovídá vysoká kvalita, proto se Vám tato investice vyplatí. Oba materiály jsou typické dlouhou životností a zdravotní nezávadnosti. Masivní postele se lehce integrují do pokojů zařízených v kterémkoliv stylu, což může být v případě kovu komplikované. Na druhou stranu masiv je náchylný na vznik škrábanců, což se o kovu říct nedá a jeho vlastnosti jsou v čase neměnné.

Velikost

VÝŠKA

U výšky ověřte, že vybraná postel nemá více než 25 cm, je to z toho důvodu, aby se dítě dostalo do postele samo i bez Vaší pomoci. 

DÉLKA

U délky je to trochu komplikovanější, protože máte hned několik možností výběru. Nejpraktičtějším řešením jsou postele klasických rozměrů, které odpovídají i lůžkům, jaká mají dospělí lidé. Taková postel bude sloužit až do dospělosti. 

Na opačné straně je postel dětská, u které se dá předpokládat, že vydrží jen pár let, než dítě povyroste – poté budete muset řešit výběr znovu. Na druhou stranu mají tyto postele i jistou výhodu, jelikož děti se všeobecně cítí lépe a bezpečněji v menších prostorech, a proto tuto volbu jistě uvítají.

Poslední možností jsou rostoucí lůžka. Jak název napovídá – rostou spolu s dítětem. Postel je skládací a zvětšuje se podle potřeby.

ŠÍŘKA

Tady můžete volit dle vlastního uvážení. Důležité je, aby se dítě na postel pohodlně vešlo v poloze na zádech.

Bezpečnostní prvky

Mezi základní bezpečnostní prvky patří jistě zábrany. Jak již samotný název napovídá, zábrany slouží k tomu, aby předcházely pádu z postele. Jejich cílem je udržet děti v bezpečí během spánku, kdy se různě převalují. Tento bezpečnostní prvek je povinný u tzv. vyvýšených postelí. Z praktického hlediska doporučujeme vybrat variantu, kterou bude možné v pozdějším věku odmontovat.

Dalším bezpečnostním prvkem jsou zaoblené rohy. Vhodným výběrem nábytku předcházíte poranění, a proto by zaoblené rohy měly být nejen u postele, ale i u všech dalších prvků v dětském pokoji. 

Při koupi postele záleží především na výběru matrace a roštu

Matrace

U matrací rovněž záleží hned na několika parametrech. Z hlediska materiálu dejte přednost přírodním (koňské žíně, kokosová vlákna) a volte středně tvrdé až tvrdé typy. Matraci je nutné po 7 – 10 letech vyměnit. 

PODMÍNKY VÝBĚRU MATRACE:

  • Respektuje věk i výšku dítěte
  • Maximální nosnost přesahuje o 5 kg hmotnost dítěte
  • Je alespoň o 20 – 25 cm delší než dítě
  • Velikostně odpovídá rámu postele
  • Není náročná na údržbu
  • Odvádí vlhkost

Rošt

Kvalitní rošt Vám může vydržet i celý život, proto do něj neváhejte investovat. Pro děti můžete vybrat pevný dřevěný, lamelový nebo laťkový rošt. U lamelového roštu je nutné, aby měl nejméně 28 lamel. Laťkový rošt kupte jen v případě, že jste se rozhodli pro dětskou postýlku, protože jejich maximální nosnost je 60 Kg. 

Prohlédněte si i další tipy na zařízení dětského pokoje.

Podle čeho jste vybrali dětskou postel pro Vaše děti? Splnili jste při výběru všechna výše zmíněná pravidla?

Anežka Vaňková