Laser a depilace: K čemu se kloní odborníci z oboru dermatologie?

Depilace a laserová epilace jsou velmi podobná slova, každé ale označuje něco jiného. Jejich společným znakem je odstranění nechtěných chloupků. Laserová epilace zničí chloupek včetně kořínku, depilace odstraní pouze jeho viditelnou část. Depilační efekt je oproti laseru krátkodobý a vyžaduje častější opakování.

Různé metody depilace

Odstranit viditelné části chlupů lze několika způsoby. Depilace se skvěle hodí holení doma. Je to rychlá a snadno dostupná metoda.

 

Depilace pomocí žiletky, holicího strojku nebo jednorázového holítka

U této metody holení je důležitá ostrost žiletky a sterilita. Na trhu je k sehnání velké množství designových holicích přístrojů, které se díky flexibilní hlavici přizpůsobí vašemu tělu. Doporučuje se během holení používat gely a pěny, které chloupky změkčí a usnadní jejich oholení. Hrozí zde však možnost snadno se pořezat. Tento způsob depilace využívají hlavně muži, z hygienického hlediska je lepší vousy holit.

 

Elektrický depilátor

Strojek využívá vibračních zastřihávacích nožů a je obvykle vybaven různými nástavci pro různé partie. Skvěle se tak hodí i pro depilaci intimních partií.

 

Elektrický zastřihovač

Velice malý a výkonný aparát, který je ideální například při cestování. Hodí se k redukci chloupků v nose, nebo v oblasti kolem kalhotek.

 

Krémy a pěny určené k depilaci

Jednoznačně nejvíce šetrná metoda depilace. U této metody odpadá riziko, že se pořežete či budete mít podrážděnou pokožku. Z toho důvodu je tato metoda dobrou volbou pro všechny s citlivou kůží.

 

Epilace je cenově náročnější, ale efektivnější zákrok

 • Laserová epilace se zaměřuje na trvalé a celkové odstranění nežádoucího ochlupení. Využívá k tomu ty nejmodernější přístroje, může se jednat o diodové nebo kombinované lasery.
 • Laserový paprsek zlikviduje pigment v cibulce vlasu a ten pak následně odumírá.
 • Metoda je velmi bezpečná, šetrná a bezbolestná. Lasery mají i zabudovaný systém ochlazování pokožky, takže opravdu nic necítíte.
 • Výsledek je trvalý, i když je nezbytné zákrok několikrát zopakovat. Což vede k vyšším nákladům na zákrok.

Jak to vidí kosmetičtí specialisté?

 • S jistotou nelze určit, zda je ideálnější volba epilace nebo depilace. Každý typ pokožky reaguje na podráždění jinak. U depilace jde pouze o povrchové odstranění chloupků, takže se tento typ hodí více pro osoby s pokožkou citlivou k podráždění.
 • Epilace naopak zlikviduje celý vlas i s kořínkem. I přes nejmodernější epilační technologie někdy dojde k podráždění kůže, ale výsledek zákroku je trvalý. Na otázky týkající se hlavně epilace odpovídají dermatologičtí specialisté a shodují se na tom, že se jedná o velice šetrnou a bezpečnou metodu odstranění chloupků.

Kde všude lze eliminovat ochlupení

Zbavit se otravných chloupků je možné nejen v oblasti lýtek nebo podpaží, ale například také v oblasti intimních partií, kdy se jedná o tzv. “brazilskou depilaci”. Pro každou tělesnou partii je vhodnější jiný způsob – využití laseru patří k těm nejefektivnějším. Laserové záření kopíruje tvar těla. Mimo to je také možné nechat si odstranit chloupky i na jiných, méně typických částech těla.

 • záda
 • stehna
 • pupík a břicho
 • bradavky
 • rektum

Sami si můžete zvolit, která metoda je vám příjemná

Způsoby, jak se zbavit ochlupení se vyvíjely postupem času až doposud. Snížila se bolestivost a efekt se stal dlouhodobějším. V případě epilace i trvalým.

 • V případě, že se rozhodnete pro depilaci, nebo epilaci, je důležité dodržovat zdravotní doporučení.
 • Každý zákrok provází trochu jiné podmínky, ale je nutné, aby kůže byla zdravá, nepodrážděná a ošetření se tak podařilo.
 • Zařízení, které zákroky provádí, by mělo mít osvědčení a příslušnou kvalifikaci, která s výkonem souvisí.

V dnešní pokrokové době je mnoho možností. Můžete si zcela bez obav vybrat jakoukoli metodu odstranění chloupků, která vám bude vyhovovat a bude příjemná. Jako odměnu získáte hladkou pokožku.

Přejete si účinně a trvale zlikvidovat nežádoucí ochlupení? Jaký typ odstranění preferujete a jaké s tím máte zkušenosti? Napište nám do komentářů a dejte nám vědět svůj názor.

Anežka Vaňková