Výkup aut za hotové – 10 hlavních faktorů, které ovlivňují konečnou cenu vozidla

Zajímá vás, jak probíhá výkup aut za hotové? Chystáte se nabídnout svůj vůz k prodeji a chcete mít jistotu, že za něj dostanete nejvyšší možnou nabídku?

V tom případě byste měli v prvé řadě znát všechny faktory, které ovlivňují konečnou výkupní cenu. Nejen ty všeobecně známé.

Možná budete překvapení, co vše může v potenciálním kupci vyvolat nedůvěru a tím snížit cenu vašeho vozu.

Díky tomuto článku budete mít reálnější představu o tom, jaká je skutečná cena vašeho automobilu, a budete lépe připravení na vyjednávání s výkupčím v autobazaru.

Výkup aut za hotové – připravte se, že vaše auto projde opravdu důkladnou prohlídkou

Pokud si myslíte, že něco utajíte. Neutajíte. Výkupčí má s touto činností ve většině případů dlouholeté zkušenosti. Ví, co má hledat a jak. Navíc velké autobazary mají propracovaný postup, který je výsledkem několikaletého vývoje.

Co tedy rozhoduje o výkupní ceně?

 • Technické parametry vozidla – nejdůležitějším parametrem, který určuje hodnotu vozidla, je jeho značka, typ a model. Rozhodující je také typ karosérie. Zohledňuje se počet dveří, druh paliva a převodovky. Manuál je zpravidla levnější než automat.
 • Výbava vozidla – jedná se především o airbagy (důležitý je také jejich počet), alarmy, parkovací senzory, klimatizace a palubní počítač. Hodnotu zvyšuje také například zabudovaná navigace nebo kožený interiér.
 • Původ vozu – kupující preferují auta, která byla zakoupena v ČR. Až polovina aut, která jsou prodána do zahraničí, má stočený tachometr. Vnitrostátní prodej je na tom statisticky lépe. Z toho vyplývá, že vozidla původem z ČR jsou ve výhodě.
 • Počet předchozích majitelů – platí „čím méně, tím lépe“. Důvod je prostý, pokud měl automobil jen jednoho majitele, je mnohem jednodušší zjistit, jaké opravy a úpravy byly provedeny. Velký počet majitelů působí nedůvěryhodně.
 • Počet najetých kilometrů – za standardní nájezd pro většinu vozů se považuje 20 000 až 30 000 km za rok.
 • Celkový stav vozidla – i kdyby vás jen na chvilku napadlo, že si k vyšší výkupní ceně dopomůžete přetočením tachometru, berte na vědomí, že stáří vozidla prozradí i další indicie. Pokud máte najeto více než 150 000 km, volant je s největší pravděpodobností odřený. Často také chybí číslice na řadicí páce a jsou odřené kliky. Opotřebení je znatelné i na bezpečnostních pásech, olejových filtrech a dalších autodílech.

Důležité upozornění!

Stáčení tachometrů je nezákonné a hrozí za něj sankce až půl miliónu korun. Tato praktika je dlouhodobý problém, se kterým se Ministerstvo dopravy snaží bojovat i pomocí internetové aplikace. Kupující si tedy může sám zjistit stav tachometru. Stačí mu k tomu jen VIN kód a číslo protokolu poslední technické kontroly.

 • Velmi důležitý je také způsob a místo využití. Používali jste své auto jen pro osobní účely? Parkovali jste v garáži, nebo na veřejném parkovišti? I toto bude výkupčího zajímat.
 • Zohledňují se také nestandardní opotřebení, úpravy a poškození.
 • Pokud auto není zcela v pořádku, snižuje se výkupní cena o náklady na nutný servis.
 • Cenu ovlivňuje také fakt, zda máte kompletní sadu klíčů.

Věděli jste?

  • Změna barvy snižuje hodnotu vozu.
  • Naopak vkusný a nenápadný tuning není problém. Musí být ovšem použity homologované díly.
  • Prodat můžete i auto zatížené leasingem.

Pokud jste se o své auto dobře starali, nemusíte se výkupní prohlídky obávat

Každý motorista má svůj vlastní přístup k údržbě. Někteří majitelé mění své vozy v pravidelných intervalech. Jsou ale i tací, kteří díky skvělé péči, kterou svým plechovým miláčkům věnují, najezdí rekordní počet kilometrů.

Starostlivá péče se vám určitě vyplatí a jde poznat na první pohled. Hned ze startu tedy sbíráte body k dobru.

Konečná cena je výsledkem důkladné analýzy všech jmenovaných faktorů

Teď už víte, jaké jsou hlavní faktory, které určují hodnotu vašeho auta.

Nepřekvapí vás tedy zvídavé otázky výkupčího. Můžete také sami lépe odhadnout skutečnou cenu vašeho vozidla.

Máte už výkupní pohovor za sebou? Byl váš odhad správný, nebo jste byli nemile překvapení nabídkou výkupčího? Který ze jmenovaných faktorů byl ve vašem případě rozhodující?

Anežka Vaňková