I přestože existuje spoustu specializovaných prodejen a internetových kalkulaček, ženy mají stále problém nalézt padnoucí spodní prádlo. V následujícím článku se vám pokusíme poradit, jak vybrat podprsenku, která vám bude pohodlně sedět. Ženy se mnohdy řídí především označením košíčků a pozapomínají na druhý důležitý rozměr – obvod hrudníku. Je to ale právě velikost hrudníku, která může hrát podstatnou roli při výběru každého kusu prádla a jejíž špatný výběr může způsobit zdravotní problémy.
Jak vybrat podprsenku podle velikosti hrudníku
Většina žen má tendenci se v tomto ohledu „přeceňovat“ a záměrně si tak vybírat větší obvod hrudníku, než ve skutečnosti mají. Tento nešvar se dá přisoudit snaze se vyhnout zaškrcování podprsenky do zad a vytváření nevzhledných faldíků pod oblečením. Dalším faktorem je i pohodlnost, a tak v prodejně radši sáhnete po podprsence, ve které se v ten okamžik připadáte méně přiškrcené. Faktem je, že méně je v tomto případě více. Pokud je vám podprsenka volná už při její koupi, časem ztratí podpůrnou funkci úplně. Poté veškerou tíhu poprsí nesou jen ramínka, která se zařezávají, a navíc dochází k přetěžování trapéz. Přestože se výběru spodního prádla u žen nepřikládá takový význam, opakované nošení nevyhovujícího prádla může stát za dlouhodobou bolestí zad, hlavy nebo i vážnějšími zdravotními komplikacemi.
Jak tedy vybrat prádlo tak, že vám skutečně padne? Užitečné rady by se daly shrnout do následujících bodů:
- Lepší je sáhnout po menší velikosti. Například pokud je váš obvod hrudníku 74cm, je pro vás vhodnější velikost 70 než 75.
- Při zkoušení si podprsenku vždy zapínejte na prostřední háček, abyste tak měla možnost obvod zmenšit, ale také zvětšit.
- Jestli jste schopná na zádech pod podprsenku vložit tři prsty, vyberte opět o velikost menší podprsenku.
- Pokud podprsenka nedrží na místě a lze s ní pohybovat po zádech, je to signál toho, že jste vybrala veliké číslo obvodu.
- Důležité je hlídat, jestli sedí prádlo dobře pod prsy, jste-li schopná pod kostice vložit více než jeden prst, potřebujete menší číslo.
- Při pohledu do zrcadla se přesvědčte o tom, zda-li je zadní a přední část podprsenky ve stejné výšce, pokud vám sahají prsa pod spodní obvod, neposkytuje vám prádlo dostatečnou oporu.
Zvolila jste správně?
V případě, že vámi vybraná podprsenka splňuje všechny uvedené podmínky a její nošení vám připadá pohodlné, zkuste si v ní ještě trochu „zacvičit“. Právě pohyb totiž otestuje, zda prádlo obstojí i při každodenním nošení. Zkuste několikrát zvednout ruce nahoru – podprsenka by měla zůstat na svém místě. Pokud vám prádlo vyjede nahoru, je potřeba vybrat větší obvod. Dále si zkuste sednout, tím otestujete, jestli vás například netlačí kostice a nevybrala jste podprsenku moc těsnou. Opticky by vás měla správně padnoucí podprsenka zeštíhlovat a pozvedávat vaše poprsí. Jestliže máte pocit, že prádlo nesedí tak, jak by mělo, nekupujte ho. Střihy podprsenek jsou stejně rozdílné jako těla jejich nositelek a může se stát, že právě vám tento kousek souzený není.
Jak často podprsenku kupovat?
Každá žena by měla mít několik podprsenek určených pro různé účely. Vždy je ale rozumné střihy jednotlivých podprsenky obměňovat a především každý kus pravidelně prát. Průměrná doba životnosti podprsenky se pohybuje okolo jednoho roku. Záleží také samozřejmě, jak často prádlo nosíte a z jakého materiálu je vyrobeno. Některé látky jako například bavlna jsou na onošení citlivější, syntetické elastické materiály vydrží obvykle déle.
Příště až půjdete kupovat podprsenku, můžete snadno vyzkoušet, jestli vám uvedené tipy pomůžou k výběru vašeho vysněného kousku. Teď už se můžete považovat takřka za odborníka.
Znáte i další osvědčené způsoby, které vás vždy dovedou ke koupi pohodlně padnoucí podprsenky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.