Kvůli čemu nekalé taktiky a SEO? Jde přece o optimalizaci stránky, kde se objevili zakázané praktiky? Jako černé seo taktiky, takzvané black hat, můžeme označit několik postupů, které si nyní popíšeme.
Ve světě povolené optimalizace jde o postavení určité stránky ve výsledcích vyhledávačů. K tomuto cíli směřuje několik dílčích kroků, které vedou k úspěchu. Nicméně, ať už jsme jakkoliv dobří optimalizátoři, naše snahy budou viditelné až za několik týdnů možná měsíců. Naopak u zakázaných taktik můžeme výsledky vidět mnohem rychleji.
Používání neoriginálního a nekvalitního obsahu rozhodně umístění nepomůže.
Ještě před několika lety bylo možné používat cizí texty převzaté z jiné stránky a následně je používat k umístění na našich stránkách. Dost často tím vznikali duplicity, které nebyly žádané pro uživatele, ale pouze pro samotné majitele webů, kteří tím získávali lepší umístění. V tuto chvíli už umí pokročilé vyhledávače chápat souvislosti a vědí, odkud je který text převzatý.
Také se ještě stále můžeme setkávat se weby, které místo kvalitního textu a užitečných informací nabízejí automaticky generovaný nesmyslný obsah, který není valné hodnoty. Takový generátor můžeme naprogramovat tak, aby vytvářel texty neveliké kvality, na určité vybrané téma nebo klíčové slovo.
Jakmile se čtenář objeví na takové stránce není příliš spokojený a odchází jinam. Někdy se můžeme setkat i s weby, kde jsou skryté odkazy, které umožňují se umístit. Tyto skryté odkazy vznikají tak, že místo regulérního viditelného odkazu je odkaz a anchor text v barvě pozadí a tím naprosto splývá s pozadím.
Mohou mít komentáře u stránky vliv na umístění?
Dříve byl poměrně častým jevem komentářový nebo emailový spam. To znamená, že z určité stránky, která sídlila na hodnotné doméně a nabízela čtenářům kvalitní informace, se pomocí komentářů ve spodní části stránky odkazovalo na jiný, námi vybraný web a tím se zviditelnil pomocí zpětných odkazů. Pokud takových odkazů bylo několik, bylo možné uměle vytvořit iluzi zpětného odkazování a tím stránky posouvat vzhůru ve vyhledávání. Tento postup je, ale v současnosti pasé, protože většina stránek má v komentářích nastavený pokyn nofolow. Co znamená nofolow tag pro komentáře? Tím můžeme vyhledávacím robotům dát informaci, že právě tento odkaz nemá žádný vliv na odkazovanou stránku. Tím pádem, i kdybychom odkazovali z té nejlepší stránky na světě, nemělo by to naprosto žádný efekt na umístění.
Přesměrování uživatelů a robotů vyhledávače na odlišný obsah stránky.
Častou praktikou, kterou si také vysloužíte penalizaci, může být manipulování s odkazováním serveru. Ten může být nastaven tak, aby uživateli ukazoval nerelevantní spamovou stránku, která nemá žádnou váhu ani přidanou hodnotu a vyhledávači naopak ukazuje pod tou samou adresou úplně jiný obsah, který v jeho očích může dávat smysl. V takovém případě se také dostáváme do problémů a můžeme si vykoledovat penalizaci.
Proč hledat zkratky, když můžeme používat legitimní metody optimalizace?
Jakým způsobem bude jedinec či společnost pracovat se svojí stránkou, bude vždy a pouze na osobním rozhodnutí. V každém odvětví se setkáme s použitím nečestných praktik přinášejících krátkodobé úspěchy, nicméně měli bychom brát v úvahu jejich skutečnou cenu. Opravdu nám stojí chvilková radost za dlouhodobý postih? Je opravdu nezbytné k dosažení cíle používat fígle a kličky, pokud existuje legitimní a správný postup? Odpovědět si musí samozřejmě každý individuálně. Naprosto objektivně však můžeme prohlásit, že dlouhodobý úspěch a strategie, které k němu vedou, jsou to správnou cestou k cíli.