Ke dnešnímu dni se pod slovy „únikové hry Ostrava“ datuje pět provozovatelů tohoto nového druhu moderní zábavy. Ačkoliv to oproti Praze je stále velmi málo, Brno už tak moc napřed není. Ostrava má navíc tu výhodu, že čtyři z pěti těchto firem jsou velmi blízko u sebe. Každá z nich má na výběr průměrně tři hry a je celkem pravidlem, že každou někde jinde. Můžete si sami vybrat obtížnost i tématiku a pak teprve uvidíte, kam vás hra povede. Může se to zdát jako nevýhoda, ale to, že společnosti využívají odlišných prostor je ve finále skvělé. Každá hra má jiné téma a design, a proto si vyžaduje odlišné interiéry. Originálními prostorami tak firmy dodávají hrám na autentičnosti a mohou si být jisté, že se tak návštěvníkům vpijí snáze do paměti. Mnoho novodobých her na počítač nebo samotné herní konzole věrně napodobují realitu tak, že rozdíl sotva poznáte. Když se ale rozhodnete vstoupit do únikové hry, tak v realitě naopak zůstáváte. Zdá se vám to divné? Možná. Že je to příliš vychvalované nebo nadsazené? Rozhodně ne. „Kdo nezkusil, tomu těžko vysvětlovat“ shodují se hráči, kteří kouzlu únikových her propadli a dnes nabírají další a další ke společným hrám. Proto tedy také jednohlasně tvrdí, že kdokoliv, koho přivedli a komu hru ukázali, ji nikdy nehrál naposledy. Všichni se vrací. A v čem je tedy ten zakopaný pes? Není to nic složitého a už to bylo vlastně i zmíněno. Není to ani počítač ani konzole, nedíváte se na obrazovku, ani nedržíte v ruce ovladač. Všechno je tady a teď a vy jste ten hráč, který rozhoduje, co se bude dít dál, v reálném světě, mezi předměty životní velikosti. Hra je plně ve vašich rukou, případně skupiny lidí, kterou s sebou vezmete.
Únikové hry Ostrava – zábava trochu jinak
Únikové hry vznikly z původního velkého zájmu o strategické hry na trhu vůbec. Historicky nejde jen o virtuální, které se hrají na herních konzolích, ale jde i o hry deskové. Manuální hlavolamy nebo hry s logickým řešením se velmi dlouhou dobu těší nebývalé popularitě a tak se únikové hry zrodily, aby všechno zkombinovaly dohromady. Říká se, že co si člověk neprožije, to si nepamatuje. Toto pořekadlo je v tomto případě právě ten největší tahák na hráčskou komunitu. Lidé se vracejí, přibírají další a doporučují dál. Na trhu doposud nic podobného nebylo a to, že se ocitnete přímo ve hře, je něco, co lidi chtějí zažít na vlastní kůži. Princip je snadný. Po tom, co si sestavíte tým maximálně šesti lidí a dostavíte se na místo činu, chopí se vás pořadatel. Ten vás uvede do místnosti, jejíž tématiku a úroveň obtížnosti jste si předem vybrali i zaplatili. Přesného ale nevíte vůbec nic. Vřele a vcelku striktně organizátoři doporučují začínat u nejnižší úrovně z toho důvodu, že mnoho lidí rádo přeceňuje své možnosti a pak se diví, když se z místnosti nedostanou. Rozhodně se nemusíte bát, že by nejjednodušší hra byla tak jednoduchá, že se dostanete ven do deseti minut. Jsou tací, kteří zvládají půl hodiny nebo 40 minut, ale to záleží od typu místnosti. Průměrně nejnižší stupeň obtížnosti dokončí kolem 90 % týmů.
Test vašich dovedností
Po uvedení do příběhu a vysvětlení, co je cílem vaší hry, už jste dále na všechno sami. Koordinace a to, jak budete komunikovat a jak si rozdělíte úkoly, je pro vás zcela klíčové. Únikové hry cvičí všechny lidské smysly a vaše skryté schopnosti a dovednosti. Budí ve vás pohotovost, efektivnost a smysl pro rychlost, protože na opuštění místnosti máte jen 60 minut. Mimo nesčetného množství rébusů vás bude hra testovat i jinak. Permanentně vás budou vyrušovat zvuky nebo světla a třeba se i stane, že budete muset něco poznávat po hmatu nebo chuti. Hra po vás může vyžadovat znalosti matematiky nebo zeměpisu, někdy možná i kreslení či tělocviku. Nejlepší na tom je, že si nemůžete být ničím jistí. Co když si budete myslet, že jste na něco přišli a nebude vám stejně nic fungovat? Nejspíš jste se nechali zlákat falešnou stopou. I to je velmi oblíbená číst únikových her. Za jednu hru se vám to může stát i několikrát. Pak už je jen na vás, jak rychle podraz odhalíte a kolik času na něm ztratíte. I přes všechna úskalí je ale společné řešení úkolů a tažení za jeden provaz neskutečně stmelující a se společným zážitkem budete mít všichni dlouho na co vzpomínat. A jak taková hra opravdu vypadá? Napoví vám rozhovor s autorem únikových her nebo autentické video.