„Nesmím zapomenout zajistit dělníkům oblečení,“ povzdychne si majitel stavební firmy, jehož povinností je zajistit bezpečnost práce svých zaměstnanců, pracovní oděvy nevyjímaje. Čeká ho nelehký oříšek. Kupovat levně se totiž nevyplácí.
Znalost předpisů není na škodu
Trocha teorie a znalost předpisů samozřejmě nikdy neškodí. Když si stavební podnikatel otevře normu EN 340, dočte se tam, jak by vlastně mělo oblečení pro jeho zaměstnance vypadat. Ponořte se do tajů evropské normy společně s ním. Není to zase taková věda. Jde hlavně o to, že tu najdete popis vlastností jednotlivých oděvů a ochranných pomůcek.
Oblečení se musí kamarádit s předpisy
Ochranné oblečení a všechny jeho součásti včetně doplňků vždy závisí na rizikovosti jednotlivých povolání, pro která se užívají. Zkrátka a dobře, ať vyberete sobě, svým kolegům nebo zaměstnancům jakýkoli kousek oblečení určený do pracovního procesu, bezpodmínečně se musí kamarádit s touto normou. Pokud nebude, nastane velký problém.
Pracovní oděvy praha – Norma vám pomůže vybrat
Šéf zmiňované stavební firmy si zase nemusí tolik lámat hlavu, co má pro své zaměstnance obstarat. Norma mu poradí sáhnout do kategorie montérky a montérkové kombinézy. Patří mezi takzvanou klasiku. Když se řekne pracovní oblečení, většině lidí se vybaví právě montérky.
Výběr jednoduchý jak facka? Bohužel Ne
„Pche, obyčejné montérky, takové vybrat, to je jednoduché jak facka,“ ušklíbnete se možná. Jenže když se vžijete do role zaměstnavatele nebo si chcete pro sebe vybrat něco, v čem se vám bude dobře pracovat na chalupě, zjistíte, že ono to tak jednoduché není. Montérky mají být především pohodlné. Měli byste v nich zkrátka vydržet minimálně těch pracovních osm hodin, mnohdy i více. Pohodlné by vám mělo být i každé další oblečení, do kterého se rozhodnete investovat své peníze. Pestrý výběr oděvů na každou příležitost najdete na stránkách Bonio.
Najít kompromis není jednoduché
Zároveň ale potřebujete, aby montérky byly prodyšné. Vzpomeňte si, jaká u nás teď bývají v létě horka. Teploměr šplhá vysoko nad třicítku. Určitě se nechcete v těch kalhotách s laclem upéct zaživa. Více o pracovních oděvech a horku najdete zde. Aby toho nebylo málo, musí být ušité z pevného materiálu. Lehké, a přitom zároveň odolné, pevné a přitom pohodlné…Často více či méně protichůdné požadavky. Najít mezi nimi ten správný kompromis, který vyhoví všem, není legrace.
Úraz přichází v nevhodnou chvíli
Jenže chtě nechtě je potřeba hledat a také najít tu nejvhodnější variantu. Pokud byste totiž v roli majitele stavební firmy nad vším mávli rukou a nechali dělníky na stavbě chodit, v čem chtějí, riskujete jejich úraz a sobě přivoláváte obrovský průšvih. Co čert nechce, stavební dělník uklouzne na štěrku a spadne tak nešťastně, že si zlomí nohu.
Přižene se rozzuřená dáma
Při té příležitosti vyjde najevo, že dělník neměl na sobě vlastně žádné pracovní oblečení. Po štěrku si vykračoval jenom tak v kraťasech a vytahaném tričku, na nohách staré polobotky. Naprosto nepřípustné! Kdyby měl správné oblečení, možná by se nic nestalo, nebo by následky úrazu nebyly tak hrozivé. Za vámi, co by majiteli firmy, se pak přižene rozzuřená dáma z inspektorátu práce.
Padne nepříjemné obvinění
Dotyčná si nebere žádné servítky. Dá vám přečíst zmiňovanou normu vypovídající o správném ochranném oblečení, o bezpečnosti práce. Všechno je to hodně nepříjemné. Na závěr pak nejspíš padne obvinění a všechno bude mít dohru u soudu. Skončíte minimálně s pokutou, ne-li sazbou natvrdo. Proto se rozhodně vyplatí věnovat výběru pracovního oblečení dostatečnou pozornost. Rozhodně ale oblečení vybírejte, nesnažte se ho ukrást jako zlodějíček v tomto článku. Kupujte tu nejvyšší kvalitu.