Mini-jeřáby – vše, co jste si o nich přáli vědět a báli jste se zeptat

Pokud si pod pojmem jeřáb představíte ohromný stavební stroj, jehož rameno se tyčí zpoza horizontu, možná vás může překvapit, že nezanedbatelnou část stavebního trhu začínají dobývat mini-jeřáby. Ty představují úspornou a přitom zdaleka ne nevýkonnou alternativu svých větších „kolegů“, která dokáže zastat podstatnou část jejich práce. Co činí tuto manipulační techniku tak populární, prozradí tento článek.

 

Jít proti proudu se mini-jeřábům vyplatilo

V době, kdy začaly tyto stroje vstupovat na trh, panovala mezi výrobci jeřábů jistá megalomanie, v rámci níž se snažili uvést na trh čím dál větší techniku. Ne že by šlo nutně o krok špatným směrem, obřích jeřábů je k obřím projektům zapotřebí. Jakoby se ale při tom všem zapomnělo na lidštější rozměry. Této příležitosti se chopili konstruktéři mini-jeřábů a sázka se vyplatila.

 

Co činí tyto stroje tolik populárními?

Odpověď se částečně skrývá právě ve slově mini – tedy kompaktnost, snadná přemístitelnost, schopnost dostat se tam, kam by se standardní jeřáb nikdy nedostal. Tyto vlastnosti umožňují prakticky okamžité použití bez složitých příprav a předurčují stroj k všestrannému využití. Velké jeřáby potřebují k fungování veliký prostor – a někdy je třeba dokonce rozebírat střechu či část stavby, aby byla manipulace vůbec možná! Naopak nejmenší zástupci třídy mini-jeřábů se dokáží protáhnout i běžnými dveřmi pro práci v interiéru!

 

Jak je to s výkonem?

Na naprostou většinu středních projektů, ať jde o stavbu, výrobu nebo různá řemeslná řešení, jsou tyto stroje ideálními. Ty nejvýkonnější z nich zdvihnou až 8 tun nákladu, další zase dokáží pohybovat s nákladem ve výši okolo 25 metrů.

 

A co stabilita a bezpečnost ovládání?

Ačkoliv může tenký, „pavoučí“ vzhled některých mini-jeřábů občas budit dojem vratkosti, pravý opak je pravdou. Právě důmyslný systém opěrných noh zajišťuje maximální stabilitu i na velmi nerovném povrchu. Řada strojů je navíc vybavena „chytrými“ systémy, které dokáží včas varovat například před hrozbou převrácení a také se operativně přizpůsobit dalším kritickým situacím. Samy například rozpoznají, kdy je náklad příliš těžký, a zabrání další manipulaci s ním. Ve všech ohledech tedy dokáží vyhovět nárokům na bezpečnost v zákoníku práce.

 

V jakých oborech se uplatňují nejčastěji?

Možnosti jejich využití jsou dnes takřka nepřeberné. Nejčastěji je zřejmě spatříte při stavebních pracích, ať již jde o osazování okenních tabulí, manipulaci s trámy, traverzami, cihlami, deskami a dalšími materiály. Tím ale není jejich potenciál zdaleka vyčerpán. Úspěšně je lze použít například na:

  • Přesazování vzrostlých stromů
  • Skládání skleněných vodních nádrží
  • Manipulaci se sudy
  • Montáž a demontáž strojů
  • Montáž velkých akvárií
  • Usazení bazénu

A ještě mnoho dalšího. V tandemu mohou tyto stroje fungovat dokonce jako autojeřáby a poněkud bizarního využití mohou dojít dokonce v pohřebnictví – a to při transportu obézních nebožtíků…

 

Není stroj jako stroj…

Nelze pohlížet na všechny mini-jeřáby jako na jednotnou množinu. Každý se hodí na něco jiného, některé uplatníte více při interiérových pracích, jiné jsou vhodnější pro exteriér, jedny jsou kompaktnější než jiné, zato uzvednou méně, a naopak. Obecně si před eventuálním pořízením jednoho z nich ujasněte, co si od něj vlastně slibujete, a případně se rozhodněte na základě následujících vlastností:

  • Velikost – podle povahy práce a prostředí, v němž se odehrává, volte také velikost stroje.
  • Nosnost – lehčí stroje jsou vhodné pro břemena do jedné tuny, nosnost těch nejvýkonnějších může být i 8 a více tun.
  • Ovládání – některé mini-jeřáby jsou kabinové, spousta z nich je ale ovládána dálkově. V případě potřeby si najměte obsluhu, řízení těchto strojů ale v poměrně krátké době zvládne i laik.
  • Pohon – zpravidla se nabízí diesel, LPG, benzín, elektromotor, setkat se lze ale i s hybridním pohonem.
  • Extra vybavení – nástavné krakorce, háky či navijáky se nemusí nabízet ke každému stroji, berte proto v potaz, zda je budete potřebovat.

To je tedy stručně shrnutá otázka této techniky, která si stále více vydobývá své místo na trhu. Jistě stojí za to uvážit, zda by se třeba i ve vašem projektu nenašlo uplatnění pro některý z nich.

Mini-jeřáby mohou být využity k nesčíslným účelům – popřemýšlejte, jak byste je kreativně využili vy! Který typ byste zvolili k vašemu eventuálnímu projektu? Dejte nám vědět v komentářích!

Anežka Vaňková