Poté, co si pořídíme první bitcoin, měli bychom se zabývat tím, co je to bitcoinová peněženka. Virtuální měnu je totiž důležité jí mít bezpečně uloženou, jinak se vystavujeme riziku její krádeže. Podobně, jako si ukládáme peníze na bankovní účty, můžeme uschovat i naše virtuální jmění – a právě k tomu slouží – je to software, který se stará o správu a zabezpečení naší virtuální měny.
Co je bitcoinová peněženka a co musí umět?
Nejjednodušeji řečeno – pomáhá nám spravovat naše virtuální finance. Je několik funkcí, které by měla umět:
- Tvorbu nových adres, která nám umožní přijímat transakce
- Odesílání transakcí ostatním (na adresu, kterou nám příjemce poskytne)
- Zobrazení informací o naší adrese (transakce, které se na ní odehrály, momentální stav adresy apod.).
Máme-li být technicky přesní – peněženky neuschovávají měnu jako takovou, slouží jako pomůcka pro její správu. Usnadňují nám jeho odesílání/příjímání a zabezpečují ho před potenciálními útoky. Jako takový je „uložený“ na decentralizované síti a zašifrovaný, a ten, kdo vlastní soukromý klíč, s ním může nakládat.
Proč neukládat přímo na směnárnách
Mohlo by Vás napadnout, proč si vůbec nějakou pořizovat – vždyť ho můžeme jednoduše koupit na směnárně a o nic dalšího se nestarat. To je sice pohodlné a jednodušší, je ale potřeba si uvědomit, že v takovém případě vlastní soukromý klíč směnárna. V minulosti se několikrát stalo, že byly soukromé klíče uživatelům ze směnáren ukradeny hackery (například v případě směnárny Mt. Gox). Proto je lepší věnovat několik desítek minut času pořízení si vlastní peněženky a obeznámení se s tím, jak s ní pracovat, než nechávat Vaše finance v cizích rukou.
4 druhy peněženek
Způsobů, jak virtuální měnu uložit, existuje hned několik, a každý má svá pro i proti:
Desktop peněženka
Je taková, kterou si nainstalujeme na náš počítač (existují pro Windows, Mac, Linux i další operační systémy). Umožňuje nám nejen vytvořit adresu, na kterou nás mohou ostatní transakce zasílat, ale i zaslat naší kryptoměnu někomu jinému. Také nám umožňují uložit tzv. „soukromý klíč“ (private key) – díky kterému se k nim můžeme dostat i v případě, že o počítač přijdeme.
Mobilní peněženka
Fungují zpravidla úplně stejně, jako desktopové – namísto v počítači si je ale nosíme v našem mobilním telefonu. Jsou ve formě jak placených, tak bezplatných aplikací. Oproti desktop verzím mají jednu výhodu – umožňují platit pomocí QR kódů. Obchody, které ho přijímají, vám při platbě kód poskytnou, vy ho jednoduše oskenujete pomocí mobilní kamery a platbu potvrdíte – podobně, jako byste platili například bezdotykovou kreditní kartou.
Aplikace můžete najít v iOS Store v případě Apple nebo Google Play v případě Androidu.
Webová peněženka
Ukládají vaši kryptoměnu online – podobně, jako směnárny. Jejich výhodou je, že na rozdíl od nich Vám zpravidla umožní exportovat soukromý klíč. I přesto je zde vyšší riziko ztráty, protože jsou uložené online na cizím serveru – pro je lepší se jim vyhnout ve prospěch desktop, mobilních nebo hardwarových.
Hardware peněženky
Ty jsou vůbec nejbezpečnější a technologicky nejpokročilejší. Ty mají obvykle podobu USB klíčů nebo drobných gadgetů, které se k počítači připojují přes USB. Mají pokročilé metody zabezpečení a takřka neexistuje případ, kde by z nich byl ukradený. Jejich největší nevýhodou je cena – obvykle kolem několika tisíc korun, ta je ale kompenzována velkým počtem funkcí a vysokou bezpečností.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od peněz, které máte uložené v bance, jste vlastníkem a správcem vašich bitcoinů vy. Neexistuje žádná instituce, na kterou se můžete obrátit v případě, že o ně přijdete – naučit je bezpečně ukládat je proto velice důležité.
Máte s bitcoinovými peněženkami nějaké zkušenosti? Která je podle vás nejlepší? Dejte nám vědět v komentářích!