Krize možná zahoupe s cenami nemovitostí v metropoli. Bydlení za Prahou je ale zatím pořád výhodnější

Ceny nájmů v centru Prahy sice během koronavirové krize klesly, stále ovšem hlavní město platí za nejdražší místo, co se bydlení týče. Lidé se proto z české metropole uchylují na její okraje a okolí v dojezdové vzdálenosti. V jakých lokalitách jsou nové domy nejžádanější?

Do Prahy lidé přicházejí spíše ze zahraničí

Počty lidí, kteří se vystěhovali z Prahy, se stále zvyšuje. V roce 2019 uteklo z metropole téměř 30 tisíc obyvatel. Přistěhovalo se sice víc než 42 tisíc osob, ale valná většina směřovala ze zahraničí. Z jiných regionů Česka se podle serveru Kurzy.cz lidé do Prahy příliš nehrnuli.

Naopak počty obyvatel v oblastech těsně za Prahou nebo v jejích okrajových částech v dlouhodobých srovnáních rostou. Výhoda těchto lokalit? Možnost udržet si práci v hlavním městě a zároveň získat levnější bydlení. Ceny za metr čtvereční v Praze se v květnu 2020 podle společnosti Deloitte zvedly průměrně na 115 700 Kč. Nejvyšší nabídku předkládala tradičně Praha 1, naopak nejlevněji se daly byty koupit na Praze 9.

To, že v Praze vyjde vlastní bydlení draze, se zřejmě jen tak nezmění, ačkoliv někteří experti predikují, že ceny nemovitostí poletí časem dolů. Úměrně zájmu se ale zvyšují i ceny v okrajových částech, nicméně pořád se lidem víc vyplatí pořídit si vlastní domek na blízkém venkově než byt v centru. A právě vidina vlastního domu žene lidi z Prahy nejvíce.

 

Do práce blízko a vlastní zahrada? Sen mnoha Pražanů

Podle průzkumů je pro mnohé tím nejlepším typem bydlení rodinný dům se zahradou. Zázemí s vlastním kusem pozemku, na kterém si můžou hrát děti a pořádat grilovací setkání, znamená ideální představu domova pro téměř polovinu Pražanů. Především rodiny vyhledávají klidnější bydlení v blízkosti přírody.

Zároveň si ale touží udržet práci v metropoli, proto jim nevadí obětovat čas dojížděním. Dojezdová vzdálenost je v hledáčku bydlení za Prahou nejdůležitější, nicméně přestává být jasnou výhodou daných lokalit. Hlavní město totiž bojuje se časově stále náročnějšími kolonami, a to právě na cestách, které přivádějí dopravu z okrajových oblastí do středu města.

O tom, jak dokáže nedojíždění za prací ulevit kolabující dopravě, jsme se přesvědčili během karantény. Některé firmy ve světě už proto zvažují, že nechají zaměstnance na home officu natrvalo. Plánem je ulevit životnímu prostředí i výdajům za pronájmy kanceláří. Ale úlevu by to znamenalo i pro dojíždějící zaměstnance, kteří by tak mohli spokojeně pracovat ze svého domu.

Zájemci o bydlení za Prahou si ovšem nekladou podmínku, aby se jednalo o nový dům. Lidé jsou ochotní odejít i do bytu, bude-li jeho cena nižší než v hlavním městě. Roste zájem i o bydlení v panelácích v blízkém Středočeském kraji. Developeři naslouchají i těmto požadavkům, a tak roste výstavba nových bytových domů v nejžádanějším okolí.

 

Nejoblíbenější oblasti v okolí Prahy?

Do hlavního města dojíždí denně za prací víc než 150 tisíc lidí. Drtivá většina jich jezdí ze Středočeského kraje, ale také z Ústeckého kraje. Jaké lokality jsou tedy nejvyhledávanější pro vlastní bydlení u Prahy?

Dlouhodobé oblibě se těší Praha-západ, například lukrativní Dobřichovice, Černošice či Řevnice nebo obce směrem za Zbraslaví. Všechno to jsou lokality, kde nevznikla satelitní městečka, a tak se zachoval malebný ráz venkovské krajiny. Přitahuje sem i krásná příroda. Oblíbená jsou také města na Praze-východ, například obce Nupaky a Květnice nebo města Čelákovice, Říčany i Brandýs nad Labem.

Ve Středočeském kraji lákají lidi a tím i developery města Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem, Beroun, Kladno, Mělník, Milovice, Neratovice, Slaný či Benešov.

Jaké lokalitě u Prahy byste dali přednost vy? A jste ochotní dojíždět dál od města, nebo raději volíte k bydlení jeho střed?

Anežka Vaňková